کدخبر: ۱۳۹۰۷

با گذشت ۵ ماه از سال و بیش از ۴۰ روز از نامه وزیر کار برای تصویب حق مسکن ۳۰۰ هزار تومانی کارگران و اجرای آن از تیرماه، هنوز خبری از تصویب آن در هیات دولت نیست، تا حداقل خسارت ۲۸۰۰ میلیارد تومانی به سفره ۱۴ میلیون کارگر وارد شود.

به گزارش اقتصادنگار از تسنیم، از ارسال مصوبه افزایش 200 هزار تومانی حق مسکن کارگران از سوی وزیر کار به دولت بیش از یک ماه می گذرد، اما همچنان این مصوبه در هیات دولت تصویب نشده است. علی رغم اینکه وزیرکار در متن نامه ارسالی به معاون اول رئیس جمهور ذکر کرده بود این متن پیشنهادی با قید فوریت بررسی شود اما هنوز به نتیجه نرسیده است.

وزیر کار در 31 خرداد ماه طی نامه‌ای به جهانگیری،‌ معاون اول رئیس جمهور نوشت: به استحضار می‌رساند بر اساس ماده 2 اصلاحی قانون راجع به طبقه‌بندی مشاغل و برقراری کمک‌هزینه مسکن کارگری مصوب 1370 مجلس شورای اسلامی کمک‌هزینه مسکن برای کارگران مشمول قانون کار سالیانه توسط شورای‌عالی کار تعیین و به تصویب هیئت وزیران خواهد رسید.

متن نامه به این شرح است: در اجرای قانون مذکور شورای‌ عالی کار در جلسه 292 مورخ هفدهم خرداد 99 با افزایش کمک‌هزینه مسکن کارگران از ماهیانه یک‌میلیون ریال به ماهیانه 3میلیون ریال موافقت نموده است لذا خواهشمند است دستور فرمایید متن پیشنهادی زیر با قید فوریت در هیئت وزیران مطرح شود.

هیئت وزیران در جلسه به‌پیشنهاد شورای‌عالی کار و به‌استناد ماده 2 اصلاحی قانون راجع به طبقه‌بندی مشاغل و برقراری کمک‌هزینه مسکن کارگری موظف 1370 تصویب کرد کمک‌هزینه مسکن کارگران مشمول قانون کار از ابتدای تیر 99 مبلغ سه‌میلیون ریال تعیین می شود. "

افزایش 200هزار تومانی حق مسکن می تواند در فیش حقوقی کارگران تغییری ایجاد کند، هرچند این تغییر بسیار اندک است اما باز هم در شرایطی که هزینه زندگی کارگران بسیار از درآمد بیشتر است، می‌تواند نقطه قوتی در تأمین معاش آنها باشد. عدم افزایش 200 هزار تومانی حق مسکن که حداقل باید از تیرماه اجرایی می شد، معادل 2800 میلیارد تومان به سفره 14 میلیون کارگر خسارت و ضرر وارد کرده است.

تصویب مصوبه افزایش 200 هزار تومانی کارگران شاید تنها 10دقیقه یا شاید کمتر زمان ببرد، اما شواهد حاکی از آن است که این مصوبه در اولویت کار دولت نیست در غیر این صورت تا کنون تصویب شده بود. وعده دو هفته ای وزیرکار هم برای تصویب حق مسکن عملیاتی نشد.

مردادماه رو به پایان است و علی رغم اینکه قرار بود مصوبه حق مسکن به حقوق تیرماه کارگران برسد، اما هنوز این مصوبه تصویب نشده است و  نمایندگان کارگران بارها درباره پیگیری‌هایشان بیان کرده اند که جواب درستی از وزارت کار دریافت نکرده اند.

آیت اسدی عضو شورای عالی کار می‌گوید: ما نمایندگان کارگری مساله را بارها پیگیری کردیم؛ حتی نامه زدیم و وعده‌های دولت را یادآوری کردیم؛ انتظار ما نمایندگان کارگری این است که دولت زمان اجرای حق مسکن را از ابتدای سال ابلاغ کند تا قسمت ناچیزی از هزینه‌هایی که در این چند ماه به خانوارهای کارگری کشور تحمیل شده، جبران شود. حالا که دولت در تصویب و ابلاغ حق مسکن 300 هزار تومانی تا این اندازه تأخیر داشته، باید حتماً زمان اجرای این مؤلفه مزدی را از ابتدای سال در نظر بگیرد.

محمدرضا تاجیک دیگر عضو شورای عالی کار می‌گوید: برای تصویب حق مسکن کارگران ما از جانب وزارت کار پیگیر هستیم، مقرر شده بود حتماً قبل از مرداد ماه 99، وضعیت حق مسکن به نتیجه برسد، اما هنوز خبری نیست. هر زمانی که حق مسکن کارگران تصویب و اجرایی شود، معوقات آن از اول تیر ماه به آن‌ها پرداخت می‌شود.

ناصر چمنی، رئیس کانون‌عالی انجمن‌های صنفی کارگران کشور، درباره حق مسکن کارگران گفت: تا کنون خبری از تصویب حق مسکن نیست. ما به‌عنوان نماینده کارگران سال‌های سال است که احساس مسئولیت را از کارگران نمی‌بینیم.

رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگری اظهار داشت: سبد معیشت کارگران در شرایط کرونا بزرگتر شده است و به‌سمت 6میلیون تومان رفته است. دولت باید به‌روش‌های مختلف از کارگران حمایت کند چرا که با دستمزد فعلی و حق مسکن هزینه‌های زندگی کارگران تأمین نمی‌شود.

 

ارسال نظر