کدخبر: ۱۴۰۷۷

رئیس کل بانک مرکزی گفت: طرح فروش اوراق ریالی سلف نفتی که عملاً فروش قطعی است و تحویل آن دو سال دیگر خواهد بود، علاوه بر اینکه انتظارات تورمی را مدیریت می‌کند، نسبت به اوراق قرضه هم کم‌هزینه‌تر و قابل مدیریت‌تر است و همزمان سود بیشتری نیز برای دارنده این اوراق دارد.

رئیس کل بانک مرکزی طی یادداشتی در صفحه شخصی اینستاگرام به موضوع مدیریت نقدینگی و طرح فروش اوراق سلف نفتی پرداخت.

به گزارش اقتصادنگار؛ عبدالناصر همتی در این یادداشت با اذعان به این که در شرایط اقتصادی خاص امروز کشور، وظیفه اصلی بانک مرکزی مدیریت بازار ارز و پول و نهایتا کنترل تورم است، در خصوص تأمین سالم کسری بودجه دولت، یادآور شد: کسری بودجه دولت، به خاطر تحریم صادرات نفت، یک واقعیت و تأمین مالی سالم این کسری بدون استقراض از بانک مرکزی نیز یک ضرورت است.

همتی کاهش هزینه‌ها، افزایش درآمدهای مالیاتی،  فروش سهام و اموال دولت و انتشار اوراق بدهی یا پیش فروش کالاهایی نظیر نفت را در شرایط تحریمی، چهار راه حل تأمین مالی سالم کسری بودجه دولت دانست و افزود: ظرفیت افزایش درآمد مالیاتی و کاهش هزینه برای دولت و مجلس در سال جاری با عنایت به کرونا، مشخص و محدود است. فروش سهام با همه موانع در حال انجام و اوراق بدهی نیز تاکنون ۵۲ هزار میلیارد تومان فروش رفته است.

رئیس شورای پول و اعتبار در ادامه به طرح فروش اوراق سلف نفتی که اخیرا در فضای اقتصادی کشور مطرح شده است، پرداخت و نوشت: طرح فروش اوراق ریالی سلف نفتی عملاً فروش قطعی است و تحویل آن دو سال دیگر خواهد بود.

وی افزود: اوراق سلف نفتی علاوه بر اینکه انتظارات تورمی را مدیریت می کند، نسبت به اوراق قرضه هم کم هزینه‌تر و قابل مدیریت‌تر است و همزمان سود بیشتری نیز برای دارنده این اوراق دارد. البته، واضح است که برای موفقیت این طرح، توافق تمام ارکان نظام و با تکیه بر نظرات دقیق کارشناسان، ضروری است.

همتی در ادامه یادداشت خود انتشار هر گونه اوراق را روش تجربه شده در همه دنیا برای هموارسازی هزینه‌های دولت و کاهش نوسانات اقتصاد کلان دانست و تاکید کرد: بحث‌هایی مانند آینده‌فروشی یا بدهکاری دولت‌های آینده، چندان با ادبیات اقتصادی همخوانی ندارد. دولت‌ها همواره با سیاست‌های مالی در اقتصاد حضور دارند.

رئیس کل بانک مرکزی در پایان هشدار داد: در هر صورت، اگر با منابع چهارگانه بالا، کسری بودجه تامین نشود، استقراض از بانک مرکزی، حتی اگر غیرمستقیم باشد باعث رشد بیشتر نقدینگی و تورم در سال‌های آتی و متضرر شدن مردم در آینده خواهد بود.

 

ارسال نظر