کدخبر: ۱۴۰۸۲

در حالی که نزدیک به ۵ ماه از آغاز سال ۱۳۹۹ می‌گذرد، نرخ ارز با نوسانات شدیدی مواجه شده و قیمت دلار به بالای ۲۰۰۰۰ تومان رسیده است. اخیرأ حمید پورمحمدی، معاون سازمان برنامه و بودجه، گفت: عامل تورم تیرماه جهش ناگهانی نرخ ارز بوده است. بر اساس مفهوم سه‌گانه ناممکن در ادبیات اقتصادی «دولت‌ها نمی‌توانند همزمان سیاست‌پولی، سیاست‌ارزی و آزادی جریان سرمایه را اعمال نمایند.» اختیارات بانک مرکزی نیز محدود بوده و انتظار اعمال سه‌گانه ناممکن از بانک مرکزی جهت کنترل نرخ ارز وجود ندارد.

در خصوص این موضوع با مرتضی افقه، اقتصاددان گفتگویی را آغاز کردیم، افقه اظهار داشت: بخشی از تورم ساختاری است و ناشی از بی کفایتی ها و بی تدبیری هاست و متأسفانه مسئله تولید برای تصمیم گیرندگان کشور اهمیتی ندارد و وقتی تولید نداشته باشیم، تورم، رکود و بیکاری را داریم.

وی افزود: اینکه تا چند سال پیش این بی کفایتی ها خیلی نمود نداشتند و محسوس نبودند، به دلیل فروش نفت و درآمد های نفتی بود و امروز قیمت نفت با کاهش همراه است و عملأ درآمد نفتی چشمگیری نداریم و در نتیجه یکی از نشانه های نمود بی کفایتی مسئولان، بروز تورم در بطن جامعه است که امروز درگیرش هستیم.

این اقتصاددان در ادامه گفت: یکی از علل بروز تورم طی دوسال اخیر، افزایش نرخ ارز بوده و این دو بر هم تأثیر متقابل دارند.از اواخر دوره احمدی نژاد که درگیر تحریم شدیم و همچنین سال 97 که ترامپ از برجام خارج شد، فروش نفت ما کاهش پیدا کرد و نتایجش به صورت تورم و رکود نمود پیدا کرد، در حال حاضر فروش نفت ما با مشکل روبه روست و عملأ 75 درصد مواد اولیه واحدهای اقتصادی ما به خصوص در صنعت، وارداتی هستند و وقتی نرخ ارز افزایش پیدا کند، هزینه تولید نیز افزایش می یابد.

افقه در پاسخ به اینکه آیا وعده مسئولان مبنی بر کاهش نرخ ارز عملی می شود یا نه، گفت: نرخ ارز کاهش پیدا نمی کند و اگر هم کاهش یابد، برای مدت خیلی محدودی خواهد بود به دلیل اینکه موجودی ارز نداریم چون نفت نمی فروشیم و تصمیم دارند که قدری نقدینگی را کاهش دهند تا فشار تقاضا کاهش پیدا کند که این اقدام تنها یک مسکن است و نهایتأ به مدت یک ماه جوابگو خواهد بود و مشکلی را حل نخواهد کرد.

افقه در پایان گفت: تا وقتی که مسئله تحریم، فروش نفت و بازگشت ارز به کشور حل نشود، هیچ اتفاق خاصی برای ارز نمی افتد. و اینکه گفته اند عامل تورم تیرماه جهش ناگهانی نرخ ارز بوده، درست نیست و جهش نرخ ارز، تنها یکی از پارامترهای افزایش تورم است، دلیل اصلی بروز تورم، بی کفایتی و بی تدبیری مسئولان است.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر