کدخبر: ۱۴۱۰۷

به خاطر کاهش فعالیت‌های اقتصادی در برخی از کشورهای بزرگ در حال توسعه، پیش بینی می شود تقاضای جهانی نفت در سال جاری میلادی برابر‌ با ۹۰.۶ میلیون بشکه در روز باشد یعنی ۹.۱ میلیون بشکه در روز کمتر از ۲۰۱۹ و ۱۰۰ هزار بشکه در روز بیشتر از پیش بینی اوپک.

 به گزارش اقتصاد نگار به نقل از اویل پرایس، شوک همه گیری ویروس کرونا بر اقتصاد جهان باعث شده تقاضای نفت 9.1 میلیون بشکه در روز در 2020 کاهش پیدا کند. این میزان کاهش تقاضا بیشتر از آن چیزی است که اوپک یک ماه پیش تخمین زده بود.

 اوپک حالا پیش بینی می کند اقتصاد جهان 4 درصد در سال جاری میلادی کوچک شود. این گروه در جولای رکود اقتصاد جهان را 3.7 درصد پیش بینی کرده بود.

 به خاطر کاهش فعالیت‌های اقتصادی در برخی از کشورهای بزرگ در حال توسعه، پیش بینی می شود تقاضای جهانی نفت در سال جاری میلادی برابر‌ با 90.6 میلیون بشکه در روز باشد یعنی 9.1 میلیون بشکه در روز کمتر از 2019. کاهش تقاضا حدود 100 هزار بشکه در روز بیشتر از آن چیزی است که اوپک ماه گذشته پیش بینی کرده بود.

 انتظار می رود تقاضای جهانی نفت در سال آینده میلادی 7 میلیون بشکه در روز افزایش یابد. این رقم تفاوت چندانی با پیش‌بینی ماه قبل ندارد.

طبق تخمین های اوپک، ذخایر اقتصادی نفت در کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی از ماه ژوئن رو به افزایش بوده است. این ذخایر 301.5 میلیون بشکه بیشتر از همین دوره در سال گذشته میلادی بوده و به 3.240 میلیارد بشکه رسیده است. این رقم 291.2 بیشتر از متوسط 5 ساله این ذخایر است.

 اوپک اعلام کرد:« قیمت نفت خام و محصولات نفتی در نیمه دوم 2020 همچنان تحت تاثیر نگرانی در مورد موج دوم همه‌گیری ویروس کرونا و افزایش ذخایر جهانی خواهد بود. ذخایر جهان به خاطر کاهش حمل و نقل جاده‌ای و پایین آمدن تقاضا برای سوخت هواپیما همچنان بالا خواهد بود».

 پس از پایان کاهش داوطلبانه تولید توسط عربستان، کویت و امارات، تولید نفت اوپک 980 هزار بشکه در روز به صورت ماهانه افزایش یافته و به 23.17 میلیون بشکه در روز رسیده است.

 انتهای پیام/

 

ارسال نظر