کدخبر: ۱۴۱۰۹

بررسی میدانی بازار خودروی پایتخت در روز چهارشنبه نشان می‌دهد قیمت برخی خودروهای داخلی نسبت به ابتدای هفته جاری، دو تا ۱۰ میلیون تومان کاهش یافته است. کارشناسان می گویند با وجود نوسانات قیمتی و متاثر بودن قیمت ها از نرخ ارز، اما بازار خودرو در رکود کامل به سر برده و در عمل خرید و فروشی انجام نمی شود.

در خصوص این موضوع با امیرحسن کاکایی کارشناس خودرو گفتگویی را آغاز کردیم، کاکایی اظهار داشت: بازار خودرو یک بازار سرمایه است و عمده افرادی که وارد این بازار می شوند، سرمایه گذار هستند نه مصرف کننده، لذا قیمت ها در بازار خودرو بر اساس پارامترهای کلان اقتصادی تغییر می کند.

وی افزود: افزایش یا کاهش قیمت طلا، مسئله بسیار مهم و تأثیر گذاری بر روی بازار خودرو بوده و هست، از طرفی دیگر در هفته ای که گذشت، بورس افت سنگینی داشت و مشخص نیست تا کی ادامه داشته باشد و از سویی دیگر سرپرست وزارت صمت گفته اند طی یکی دو هفته پیش رو، حدود 40 هزار خودرو تجاری می شود. خودروساز ها نیز با مشکلات زیادی مواجه هستند و حدود 100 هزار خودرو در پارکینگ ها مانده اند.

کاکایی در ادامه گفت: مجلس به وزیر صمت رأی اعتماد نداد و این موضوع باید باعث افزایش قیمت خودرو باشد ولی همانطور که دیدیم قیمت خودرو قدری کاهش یافت.بنابراین می توان نتیجه گرفت که صنعت خودرو، بازیگر اصلی در قیمت ها نیست و پارامترهای اقتصاد کلان بر روی قیمت خودرو متأثر هستند.در مجموع بنده خیلی امیدوار به نزولی شدن قیمت ها در بازار خودرو نیستم.

این کارشناس بازار خودرو با اشاره به ریزش اخیر بازار سرمایه و شاخص بورس گفت: اتفاقاتی که در حال حاضر در بورس ما افتاده، خطرناک هست و نشان از حبابی بودن بازار دارد، البته این صرفأ نظر من است و باید در این زمینه نظر متخصصان را نیز جویا شد. حرف کلی من این است که اگر بورس سقوط کند، قیمت خودرو بسیار افزایش پیدا خواهد کرد. به خاطر اینکه سرمایه ها از بورس خارج شده و به سمت بازارهای دیگر نظیر، خودرو، ارز، طلا و مسکن می رود.

کاکایی در پایان گفت: اگر دولت موفق به کنترل بازار ارز شود و قیمت ارز بین 18 تا 20 هزار تومان ثبات پیدا کند، می توان امیدوار بود که قیمت خودرو هم با یک ثبات نسبی همراه شود.ولی اینکه قیمت ها به چند ماه قبل و به قیمت های اسفندماه 98 بازگردند، بعید است.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر