کدخبر: ۱۴۱۵۳

فرامرز توفیقی:

رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شوراها با انتقاد از تعلل دولت گفت: حتی اگر امروز هم حق مسکن مصوب شود، بازهم اجرای آن به مردادماه نمی‌رسد!

به گزارش اقتصاد نگار، علیرغم اینکه مردادماه به روزهای پایانی خود نزدیک شده است هنوز حق مسکن ۳۰۰ هزارتومانی توسط هیات دولت مصوب و ابلاغ نشده است؛ پرسش اصلی اینجاست که آیا کارگران حق مسکن را در حقوق مردادماه خواهند دید؟

چرا دولتی که از ابتدای سال روی افزایش مثلاً ۲۰۰ درصدی حق مسکن کارگران که البته نتیجه‌ی آن بسیار ناچیز است و حق مسکن را به ۳۰۰ هزار تومان رسانده، بسیار پروپاگاندا کرده است، حالا در تصویب این افزایش ناچیز تا این اندازه تعلل می‌ورزد؟

فرامرز توفیقی (رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شوراها و از مذاکره‌کنندگان کارگری دستمزد) در این رابطه می‌گوید: دولت تا اینجای کار بدعهدی بسیار کرده است؛ اکنون که در روزهای پایانی مرداد هستیم، تنها راه باقیمانده این است که فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی در قالب طرح پرسش از وزیر کار ورود کند.

به گفته او، سه موضوع اصلی باید در دستور کار پرسش از وزیر قرار بگیرد: عدم تصویب حق مسکن؛ بلاتکلیفی تبصره یک ماده هفت قانون کار و سازوکار اجرای  ماده ۱۴۹ قانون کار که در مورد مسکن کارگران است.

توفیقی در ارتباط با ماده ۱۴۹ قانون کار که در ارتباط با مسکن کارگری است، می‌گوید: سال گذشته در رابطه با اجرای ماده ۱۴۹ قانون کار جلسه شورایعالی کار برگزار شد و گفتگو و مذاکره‌ی بسیار صورت گرفت؛ قرار شد سامانه مسکن طراحی شود که کارگرانی که خانه ندارند در آن سامانه ثبت‌نام کنند و راستی آزمایی شود. اکنون شش ماه از سال گذشته اما هنوز یک نرم افزار ساده طراحی نشده است.

این نماینده کارگری تاکید می‌کند: مگر نمایندگان مجلس با شعار حمایت از مردم نیامدند؛ پس چرا هیچ اقدامی در جهت اجرای قانون و حمایت از کارگران صورت نمی‌دهند؟!

به گفته توفیقی، اگر همین روزها دولت حق مسکن را مصوب کند بازهم در مردادماه کارگران حق مسکن ۳۰۰ هزار تومانی را در فیش‌های حقوقی خود نخواهند دید چراکه زمان می‌برد تا ابلاغیه تصویب حق مسکن به کارخانه‌ها برسد و قابلیت اجرایی پیدا کند.

او در پایان اضافه می‌کند: خواسته نمایندگان کارگری اجرای حق مسکن ۳۰۰ هزار تومانی از ابتدای سال یعنی از فروردین ماه بود؛ مشخص نیست چرا وزیر کار تیرماه را برای آغاز اجرای حق مسکن در نظر گرفت و در نامه به دولت درخواست کرد که اجرای حق مسکن ۳۰۰ هزار تومانی از تیرماه مصوب شود؛ غفلت و عدم توجه دولت به وضعیت معیشتی کارگران نیز به هیچ‌وجه پذیرفتنی نیست؛ چرا مرداد در حال پایان است اما هنوز حق مسکن تصویب نشده است؟!

/ایلنا

ارسال نظر