کدخبر: ۱۴۱۹۲

کاهش ارزش دلار آمریکا در برابر سایر ارزهای بزرگ دنیا باعث شده خرید نفت خام برای برخی واردکنندگان نفت ارزان تر شود.دلار ضعیف‌تر خرید نفت را برای دارندگان سایر ارزها ارزان تر می کند.

 به گزارش اقتصاد نگار به نقل از اویل پرایس، اداره اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرد کاهش ارزش دلار آمریکا در برابر سایر ارزهای بزرگ دنیا باعث شده خرید نفت خام برای برخی واردکنندگان نفت ارزان تر شود.

 یورو تنها ارزی است که ارزش آن در برابر دلار افزایش یافته است. بنابراین کشورهای منطقه یورو که بیشتر آنها واردکنندگان نفت خام هستند، خرید نفت ارزانتری در تابستان سال جاری میلادی داشته اند چون قیمت نفت با دلار محاسبه می شود.

طبق محاسبات اداره اطلاعات انرژی آمریکا، قیمت نفت خام برنت از اول ژوئن تا دوازدهم ماه اوت، 19 درصد به دلار آمریکا افزایش یافته ولی تنها 12 درصد به یورو بالا رفته است که نتیجه افزایش ارزش یورو در برابر دلار است.

قیمت نفت خام برنت و شاخص ارزش دلار آمریکا طی چند ماه گذشته در جهت مخالف یکدیگر حرکت کرده‌اند. هردوی این شاخص‌ها به اطلاعات اقتصادی مشابهی واکنش نشان می دهند که در این مورد دورنمای رشد اقتصاد جهان و تقاضا برای نفت است.

طی هفته های اخیر، با وجود کاهش تقاضای جهانی برای نفت به خاطر ادامه تاثیرات همه گیری ویروس کرونا، ضعیف شدن دلار آمریکا از قیمت نفت حمایت کرده است. دلار ضعیف‌تر خرید نفت را برای دارندگان سایر ارزها ارزان تر می کند.

گزارش کاهش ذخایر نفت دنیا در این هفته باعث افزایش قیمت نفت شد. ذخایر نفت خام 4.5 میلیون بشکه در هفته منتهی به هفتم اوت کاهش یافته و ذخایر بنزین 700 هزار بشکه پایین آمده است. ولی آژانس بین المللی انرژی و اوپک پیش بینی خود از تقاضای نفت جهان در سال جاری میلادی را پایین آورده اند چون عقیده دارندآسیب وارد شده از همه گیری ویروس کرونا به اقتصاد جهان و مصرف نفت بیشتر از حد انتظار آنها بوده است.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر