کدخبر: ۱۴۲۶۸

وزیر نفت عربستان انتظار دارد تقاضای نفت تا پایان سال جاری میلادی تقریبا به سطح تقاضا قبل از بحران کرونا برسد.

 به گزارش اقتصاد نگار به نقل از اویل پرایس، عبدالعزیز بن سلمان، وزیر نفت عربستان سعودی عقیده دارد تقاضای جهانی برای نفت تا پایان سال جاری میلادی به سطح قبل از بحران کرونا باز می گردد. وی این اظهارات را قبل از برگزاری نشست کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق کاهش تولید اوپک پلاس بیان کرده است.

وی مخصوصاً انتظار دارد تقاضای نفت به 97 درصد سطح تقاضا قبل از بحران کرونا برسد.

 نرخ تعهد ائتلاف اوپک پلاس به قرارداد کاهش تولید در ماه جولای هم برابر با 97 درصد بوده است.

 عربستان به شدت بر اعضایی از این ائتلاف که به تعهد خود پایبند نبوده اند فشار آورده است. این کشورها شامل عراق و نیجریه می‌شوند که نتوانستند تولید خود را طبق سهمیه شان پایین بیاورند.

 نیجریه و عراق به همراه سایر کشورهایی که تعهد چندانی به قرارداد کاهش تولید نداشته اند از جمله قزاقستان و آنگولا، توافق کرده‌اند طی دو ماه آینده مازاد تولید خود را جبران کنند.

 وزیر نفت عربستان گفت تمام مازاد تولید باید تا پایان سپتامبر از بازار خارج شود. ولی رسیدن به این هدف مستلزم همکاری کامل نیجریه و عراق است که با کاهش تولید خود مشکل دارند و هیچ طرح خاصی برای تحقیقات به قرارداد کاهش تولید ارائه نداده اند.

 عبدالعزیز اعلام کرد علیرغم عملکرد ضعیف برخی کشورها در کاهش تولید، بازار نفت به خاطر کاهش ذخایر جهانی، کم شدن تعداد ذخایر شناور و افزایش تقاضا برای بنزین و دیزل، نشانه‌هایی از بهبود را داشته است.

با وجود گزارش آژانس بین المللی انرژی مبنی کاهش ذخایر نفت و بنزین در سراسر جهان و علیرغم اظهارنظرهای مثبت و خوش بینانه عبدالعزیز بن سلمان، قیمت نفت در روز چهارشنبه کاهش یافت.

 انتهای پیام/

 

ارسال نظر