کدخبر: ۱۴۴۱۸

آخرین وضعیت تولید و سرمایه گذاری در منطقه آزاد چابهار از رشد ۳۸۰ درصدی ارزش تولید و افزایش حداقل ۲۰۰۰ درصدی سرمایه گذاری داخلی طی پنج سال اخیر حکایت دارد ، اما سرمایه گذاری خارجی نوسان دارد.  

به گزارش اقتصاد نگار، مناطق آزاد محدوده‌ای مشخص در نقطه‌ای استراتژیک با مزیت دسترسی به محورهای مواصلاتی بین المللی و تردد آسان برای تجار است که  البته با مشوق‌های سرمایه‌گذاری و معافیت‌های  مالیاتی که تولید و تجارت را تسهیل کرده همراه است.

منطقه آزاد چابهار در اهم مناطق آزاد ایران از ابعاد مختلف قرار داشته و با توجه به موقعیت استراتژیک و ظرفیت های بالای آن از جایگاه ویژه ای در منطقه برخوردار است که تکیه توسعه محور شرق نیز بر این منطقه قرار دارد. 

رشد ۳۸۰ درصدی ارزش تولیدات

بر این اساس طی سال های اخیر توسعه زیرساخت‌ها و مشوق‌های سرمایه‌گذاری در منطقه آزاد چابهار و گسترش واحدهای تولیدی مورد توجه بود است.

این در حالی است بررسی آخرین وضعیت تولید و اشتغال این منطقه بر اساس اطلاعات دریافتی از سازمان منطقه آزاد چابهار نشان می دهد که منطقه آزاد چابهار که ایجاد بستر رونق تولید و توسعه سرمایه‌گذاری در سواحل مکران، حضور سرمایه‌گذاران در منطقه آزاد چابهار به گونه ای است که واحدهای تولیدی تا سال ۱۳۹۶ حدود ۲۱۲ واحد بوده و تا سال ۱۳۹۸ با رشد ۲۷ درصدی به ۲۶۹ واحد رسیده است.

اما ارزش تولیدات منطقه آزاد چابهار در سال در سال گذشته با رشد ۳۸۰ درصدی نسبت به سال ۱۳۹۳ که ۱۲۴ میلیارد تومان بوده به ۵۹۵ میلیارد تومان رسیده است. 

رشد ۲۰۰۰ درصدی سرمایه گذاری داخلی 

در همین بازه زمانی پنج ساله سرمایه‌گذاری داخلی محقق شده در منطقه آزاد چابهار نیز با رشد ۲۰۰۰ درصدی از ۶۳ میلیارد به بیش از ۱۲۶۷ میلیارد تومان رسیده است که عمده این رشد  طی سال‌های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ ثبت شده است.

نوسان سرمایه گذاری خارجی 

اما روند سرمایه‌گذاریی های خارجی در منطقه آزاد چابهار نیز در فاصله سال ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۶ روند مناسبی طی کرده و از ۳۸ میلیون دلار  به بیش از ۶۰ میلیون دلار رسید ولی در سال ۱۳۹۷ و با اعمال تحریم‌ها سررمایه‌گذاری‌های خارجی  کاهش یافته و به هفت میلیون دلار رسیده است اما به هر صورت با توجه به مزیت های این منطقه دوباره روند سرمایه‌گذاری خارجی افزایش یافته و به ۱۵ میلیون دلار تا پایان سال قبل رسیده است. 

ایجاد ۶۳۰۰ شغل طی ۵ سال

اما همزمان با توسعه سرمایه‌گذاری و افزایش واحدهای تولیدی  در منطقه آزاد چابهار، فرصت های شغلی نیز رشد داشته است ؛ به طوری که در فاصله سال ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۸ بیش از ۶۳۰۰   فرصت شغلی پایدار در این منطقه ایجاد شده است. 

انتهای پیام

 

ارسال نظر