کدخبر: ۱۴۵۴۵

عراق با تکذیب خبر منتشره از سوی رسانه های داخلی در خصوص درخواست معافیت از توافق کاهش تولید اوپک پلاس در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۱، اعلام کرد به توافق کاهش تولید اوپک پلاس کاملا متعهد مانده است.

به گزارش اقتصاد نگار، سخنگوی وزارت نفت عراق در بیانیهای اعلام کرد: وزارت نفت این اظهارات بی پایه و اساس را تکذیب و تاکید می کند که عراق به بیانیه همکاری آوریل اوپک پلاس و مکانیزم جبران که در ژوئن مورد موافقت قرار گرفت، کاملا متعهد مانده است.

این سخنگو گفت: پایبندی عراق به توافق کاهش تولید در اوت به بیش از ۱۰۰ درصد رسید و این تولیدکننده نفت همچنان به عملکرد در این سطح ادامه داده و در طول ماههای اوت و سپتامبر مازاد تولید ۸۵۰ هزار بشکه در روز ماههای پیش را جبران می کند.

یک روزنامه عراقی بر مبنای اظهارات منتشره از سوی خبرگزاری INA اوایل روز چهارشنبه خبر داده بود احسان عبدالجبار، وزیر نفت عراق، اعلام کرده که این کشور به دنبال معافیت از توافق کاهش تولید نفت اوپک در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۱ است.

اوپک و متحدانش معروف به گروه پلاس با هدف تقویت قیمت نفت و جبران افت تقاضا پس از شیوع ویروس کرونا، از اول ماه مه توافقی را برای کاهش تولید ۹.۷ میلیون بشکه در روز معادل حدود ۱۰ درصد از تولید جهانی به اجرا گذاشتند و از اول اوت میزان کاهش تولیدشان را به ۷.۷ میلیون بشکه در روز تسهیل کردند و تا دسامبر به این روند ادامه می دهند. سهم اوپک از این کاهش تولید، ۴.۸۶۸ میلیون بشکه در روز است.

وزیر نفت عراق ماه گذشته اعلام کرده بود که کشورش برای جبران مازاد تولید در سه ماه اخیر، تولیدش را در اوت و سپتامبر به میزان ۴۰۰ هزار بشکه در روز بیشتر کاهش می دهد.

بر اساس گزارش رویترز، سخنگوی وزارت نفت عراق روز چهارشنبه اعلام کرد اگر عراق نتواند کاهش جبرانی را تا پایان سپتامبر انجام دهد، خواستار تمدید دوره جبران تا پایان نوامبر خواهد شد.

نشست مجازی کمیته نظارتی مشترک وزیران اوپک پلاس که به کنترل پایبندی اعضای گروه به توافق کاهش تولید می پردازد و توصیه های لازم را به این گروه ارایه می کند، ۱۷ سپتامبر برگزار خواهد شد.

انتهای پیام

 

ارسال نظر