کدخبر: ۱۴۶۳۸

یک کارشناس اقتصادی معتقد است: مهمترین دلیلی که باعث تبدیل شدن اصلاح به ریزش شد، وارد کردن حقوقی ها به بازار و اجبار حمایت آن ها از بورس بود.درواقع  مطرح کردن حمایت حقوقی ها از بورس، باعث ریزش شدید بازار شد.

حمید یاری، کارشناس اقتصادی در گفتگو با اقتصاد نگار، در خصوص بازار سرمایه و ریزش های اخیر آن اظهار داشت: بازار بورس ایران در شرایط تحریمی، از روش ارزش گذاری جایگزینی استفاده می کند یعنی به عنوان مثال وقتی صحبت از فولاد مبارکه یا کشتیرانی می شود، در شرایط تحریمی ما به هیچ عنوان نمی توانیم یه شرکت مثل فولاد مبارکه را احداث کنیم در این شرایط، بازار انتها ندارد و همانطور هم که دیدید شاخص از 400 هزار واحد، به دو میلیون واحد رسید.

وی افزود: اقتصاددان ها طی نامه ای به رئیس جمهور هشدار دادند که بازار بورس خطرناک است، چرا که بورس تا وقتی تحت حمایت دولت است، به رشد خود ادامه می دهد، در صورتی که اصل قضیه این بود که دولت اصلأ حمایتی نکرد و تنها صحبت از حمایت شد تا جایی که رئیس جمهور در یک سخنرانی گفتند: مردم پول های خود را به بورس بسپارند! و همین حرف ها، بازار را متأثر کرد.

وی گفت: انداختن توپ در زمین حمایت، اشتباه بود، این خود یک سیگنال غلط به سرمایه گذارانی که سواد و اطلاعات کافی در زمینه بازار سرمایه و بورس ندارند می دهد که بازار تا وقتی تحت حمایت دولت است رشد می کند و اگر حمایت نشود می ریزد!

یاری در ادامه گفت: به نظر من بازار باید به روال طبیعی خود بازگردد و حقوقی ها را اجبار به حمایت از بازار نکنند. در مجموع چندین عامل باعث ریزش بازار طی روزهای اخیر بود که عبارتند از: رفتارهای دولت در بحث صندوق های درآمد ثابت و یک سری تصمیمات اشتباه، تفاوت نظرسنجی های انتخابات آمریکا و پیشی گرفتن بایدن از ترامپ، اقدامات سازمان بورس مبنی بر دونوبتی کردن معاملات در صبح و بعدظهر و مهمتر از این ها، سیگنال حمایت دولت از بازار.

این کارشناس اقتصادی در ادامه افزود: مهمترین دلیلی که باعث تبدیل شدن اصلاح به ریزش شد، وارد کردن حقوقی ها به بازار و اجبار حمایت آن ها از بازار بود.درواقع  مطرح کردن حمایت حقوقی ها از بورس، باعث شد سیگنال قوی به فعالان بازار داده شود که بازار نمی ارزد.

یاری با اشاره به اینکه بازار می تواند دوباره به تعادل برسد گفت: باید چند اتفاق مهم در بازار رخ دهد، یکی اینکه باید بپذیریم که همه سهم ها ارزنده نیستند، سهم هایی بوده اند که طی یکسال گذشته، با اینکه اتفاق خاصی هم برای شان نیوفتاده، بیست برابر شده اند، خب یک چنین سهم هایی محکوم به ریزش هستند.دوم اینکه سهامداران چنانچه قصد فعالیت در بورس را دارند، باید سطح معلومات خود از بازار را افزایش دهند.

یاری در پایان گفت: به احتمال خیلی زیاد، تکلیف بازار تا آخر همین هفته مشخص خواهد شد، چون عملأ دیگر صف های فروش جمع شده اند و امید هست که بازار بتواند خود را حفظ کند مشروط به اینکه اجازه دهند بازار روال طبیعی و منطقی خود را ادامه دهد و بحث حمایت ها و سیگنال های حمایتی مطرح نشود.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر