کدخبر: ۱۴۶۷۴

بازار ارز این روزها نوساناتی دارد. قیمت دلار امروز نیز در ادامه روزهای اخیر نوساناتی داشت. صف خرید دلار در بازار ارز این سوأل را در پی دارد که آیا همچنان شاهد رشد قیمت‌ها هستیم یا متوقف می‌شود؟

در خصوص این موضوع گفتگویی را با حیدر مستخدمین حسینی معاون وزیر اسبق اقتصاد آغاز کردیم، مستخدمین حسینی اظهار داشت: متأسفانه مشکلات اقتصادی فعلی و عدم تعادل در بازارهای مختلف، نتیجه مدیریت ضعیف و اشتباهات دولت است، اقتصاد نیاز به تعادل در زیرمجموعه های خود دارد، این زیر مجموعه ها بازارهایی مثل پول، سرمایه، کار، تولید، کالا، مسکن و ارز هستند و این بازارها همه باید در شرایط خود متعادل باشند و این تعادل را دو عامل کلید می زند: اول برنامه های توسعه و دوم انسجام و هماهنگی بین وزرا.

وی افزود: دولت در دور دوم ریاست جمهوری خود و به خصوص سال 98 و 99، برای جبران کسری بودجه خود، دست به اقداماتی زد که همه بازارها را به هم ریخت و از تعادل خارج کرد.درمورد بازار پول، نرخ سود بانکی را (با وجود نرخ تورم 41.2 درصد در پایان سال 98)، 15 درصد معین کرده اند. از طرفی دیگر در بخش مسکن و ساختمان سازی، مجوز پروانه ساخت در کمترین تعداد صادر می شود، یعنی سرمایه گذاری در حوزه مسکن به حداقل رسیده است.در صورتی که بعد از بازار نفت، اقتصاد مسکن برای کشور بسیار مهم و اشتغال زاست و می تواند حداقل 500 محصول صنعتی را به کار بگیرد.

حدود 10 ماه پیش، قیمت دلار 12 هزار تومان بود و اکنون به بالای 25 هزار تومان رسیده است. عملکرد رئیس بانک مرکزی همیشه حجت است و این روند قیمت ارز متأسفانه اعتماد مردم را خدشه دار کرد. صحبت های مسئولین اقتصادی، تا به امروز برعکس اتفاق افتاده، وقتی دلار 12 هزار تومان بود، رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد که مردم ارز نگه داری نکنند و سرمایه گذاری در بازار ارز، پر ریسک و بی ثمر است. همین اتفاق درمورد بورس نیز اتفاق افتاد.مردم اگر وجوه خود را از این بازار به آن بازار منتقل می کنند، هدف شان حفظ ارزش پول و سرمایه شان است.

وی افزود: دولت در هر بازاری وارد شد و دخالت کرد، آن بازار از تعادل خارج شد.در زمان ریاست جمهوری آقای خاتمی که یکسان سازی نرخ ارز صورت گرفت، مردم هیچگاه اقدام به پس انداز ارز نکردند و اقتصاد در بخش های دیگر نظیر مسکن و بورس، تعادل خود را حفظ کرده بود.

طی دو روز گذشته از فروش ارز در صرافی ها جلوگیری می شود، اصلأ چرا باید چنین اقدامی انجام شود؟ در روزهایی که بدترین شرایط ارزی حاکم است چرا دولت باید در صرافی ها به هر نفر 2 هزار یورو با ارائه کارت ملی در یکسال بدهد؟

مستخدمین حسینی در پایان گفت: با توجه به کارنامه اقتصادی دولت، نمی توان انتظار بهبود بازار ارز را داشت مگر اینکه تحول جدی در تصمیم گیری های دولت انجام شود و اگر دولت به بازارهای دیگر نظیر مسکن و پول توجه کند، به عنوان مثال نرخ سود بانکی اصلاح شود و در بخش مسکن نیز صدور پروانه های ساخت بیشتر و طرح های تشویقی اتفاق بیوفتد، می توان به تعادل و کاهش قیمت ارز امیدوار بود.


انتهای پیام/

 

 

ارسال نظر