کدخبر: ۱۴۷۰۴

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: با توجه به وضعیتی که در صنایع پتروشیمی، فلزات و معادن در بورس داریم، که وزن زیادی از شاخص را نیز به خود اختصاص داده اند، همچنان می توانند روند صعودی خود را حفظ کنند و می توان آمار عملکرد بهتری را در سه ماهه سوم و چهارم سال جاری از آن ها انتظار داشت.


ابوالفضل عسگری، کارشناس بورس در گفتگو با اقتصاد نگار در خصوص وضعیت بورس اظهار داشت : طی چند ماه اخیر نقدینگی خیلی زیادی جذب بازار سرمایه شد و ورود نقدینگی به بازارهای رقیب، کنترل شد هرچند که در بخش مسکن نیز رشد قیمت داشتیم.

وی افزود: بعد از رشد بالای شاخص و رسیدن به کانال دو میلیون واحد، اصلاح بازار طبیعی و قابل پیش بینی بود. از منظر بنیادی، رشدهای برخی از سهم ها بعد از ارائه آمار سه ماهه، نشان می داد که بعضأ انتظارات سرمایه گذاران برآورده نشده بود.به عنوان مثال، سهام پالایشگاهی که عملأ لیدر بازار بودند.

وی با اشاره به اصلاح و ریزش بازار گفت: یکی از مشکلات بورس، ضعف مشاوران در بخش تحلیل بازار جهت ورود سرمایه گذاران است که سازمان بورس باید با صدور مجوز به اهل فن، در جهت تقویت آن اقدام کرده و دسترسی سرمایه گذاران به منابع اطلاعاتی و تحلیلی افزایش یابد.بنابراین علت ریزش بورس را می توان ناشی از ورود و خروج شدید نقدینگی بازار دانست که سرمایه گذاران دسترسی جامع و کاملی به بخش تحلیل عملکرد شرکت ها نداشتند.به عنوان نمونه می توان گفت در گذشته شرکت ها پیش بینی EPS را اعلام می کردند اما در طول سه سال گذشته که این قسمت حذف شد، عملأ جایگزین آن بر روی تابلوی معاملات قرار نگرفت. بنابراین چنانچه سازمان بورس این آیتم را بر روی تابلوی معاملات قرار دهد، کارشناسی سهام ها نیز به نوعی تعدیل می شود و شرایط تصمیم گیری درست برای سهامداران مهیا خواهد شد.

عسگری در ادامه گفت: در حوزه تحلیل بازار، خارج از اینکه جریان نقدینگی با چه شدتی به بازار ورود یا خروج می کند، سعی می کنیم شرکت ها و صنایع را از نظر قدرت سودآوری بررسی کنیم. با توجه به وضعیتی که در صنایع پتروشیمی، فلزات و معادن در بورس داریم، که وزن زیادی از شاخص را نیز به خود اختصاص داده اند، همچنان می توانند روند صعودی خود را حفظ کنند و می توان آمار عملکرد بهتری را در سه ماهه سوم و چهارم سال جاری از آن ها انتظار داشت.

این کارشناس بازار سرمایه در پایان گفت: روند کلی بازار تا پایان سال جاری، مثبت است ولی سرمایه گذاران باید دقت کنند که در چه صنعت و چه شرکتی و با چه میزان از قدرت سودآوری سرمایه گذاری می کنند و از تحلیل های تخصصی خبرگان بازار سرمایه استفاده کنند. متولی بازار نیز بایستی به گونه ای عمل کند که بخش تحلیلی بازار را چه به لحاظ آموزشی و چه به لحاظ تقویت بخش مشاوره تخصصی سهام تقویت کرده و شرکت ها را ملزم به اعلام پیش بینی سود سال آتی بر روی تابلو کند که سرمایه گذاران بر اساس اطلاعات گذشته و قدیمی تصمیم گیری نکنند و حداقل شاهد یک چراغ راهنمایی دیگر بر روی تابلو باشیم کما اینکه در گذشته هم داشتیم.اکنون وجود این چراغ راهنما بر روی تابلوی معاملات برای تک تک سهام ها به شدت نیاز هست و باعث می شود که هدایت نقدینگی به سمت صنایع برتر و پیشرو بهتر باشد و همچنین از ریزش ها و هیجانات کاذب نیز به خوبی جلوگیری کند.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر