کدخبر: ۱۴۷۳۲

تحلیلگران بانک مریل لینچ آمریکا می‌گویند اگر واکسن ویروس کرونا در پایان ۲۰۲۱ تایید شود، سفرهای هوایی ۷۵ درصد در ۲۰۲۲ و ۹۰ درصد در ۲۰۲۳ افزایش می یابند و تقاضای نفت طی سالهای ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۳ یک جهش مثبت خواهد داشت.

 به گزارش اقتصاد نگار به نقل از خلیج تایمز، تحلیل‌گران صنعتی می گویند در صورتی که واکسن یا درمان کرونا در 2021 در دسترس قرار بگیرد، سه سال طول می‌کشد تا تقاضای جهانی برای نفت به سطح قبل از بحران کرونا بازگردد و به شرایط جدید عادت کند.

 تحلیلگران بانک مریل لینچ آمریکا می‌گویند اگر واکسن ویروس کرونا در پایان 2021 تایید شود، سفرهای هوایی 75 درصد در 2022 و 90 درصد در 2023 افزایش می یابند. در این صورت،  تقاضای نفت طی سالهای 2021 تا 2023 یک جهش مثبت خواهد داشت و از بدترین شرایط 2020 بیرون می آید.

 تقاضای جهانی نفت در نیمه اول 2020 بیشترین آسیب را از همه‌گیری ویروس کرونا خورد چون سفرهای جاده‌ای و هوایی طی تعطیلی های اعمال شده در سراسر جهان کاهش شدیدی پیدا کردند. تقاضای 16 میلیون بشکه در روز در سه ماهه دوم سال جاری میلادی نسبت به سال قبل کاهش یافت. این کاهش تقاضا 5 برابر شدیدتر از کاهش تقاضا در سه ماهه چهارم 2008 در اوج بحران مالی جهانی بود.

 با برداشته شدن محدودیت های رفت و آمد در سراسر دنیا، تقاضا در حال حاضر به تدریج بهبود می یابد و کارگران رفت و آمد معمول خود را از سر می‌گیرند.

 حمل و نقل جاده ای تقریباً به طور کامل بهبود یافته و تحلیلگران این بانک آمریکایی انتظار دارند تقاضای جهانی نفت از ترافیک جاده ای تا پایان سال جاری میلادی به سطح قبل از بحران کرونا بازگردد ولی سفرهای هوایی رشد چندانی نداشته است.

پیتر هلس، استراتژیست کالا در بانک مریل لینچ، می گوید:« سفرهای هوایی 50 درصد نسبت به سطح قبل از بحران کرونا کاهش یافته است. ما انتظار داریم تا زمانی که درمان موثری برای بیماری کووید 19 پیدا نشده ،سفرهای هوایی در همین سطح پایین باقی بماند».

« اکثر متخصصان انتظار دارند ساخت یک واکسن ایمن و موثر 12 تا 18 ماه طول بکشد و تا آن زمان شاهد افزایش سفرهای هوایی نخواهیم بود».

 وی اضافه کرد:« تصور کنید واکسن کرونا تا اواخر 2021 در دسترس عموم قرار بگیرد، در این صورت، سفرهای هوایی در 2022 تا 75 درصد سطح قبل از کرونا بالا می‌رود و در 2023 به 90 درصد می‌رسد. بنابراین تقاضای جهانی برای نفت  بین سالهای 2021 تا 2023 یک جهش مثبت خواهد داشت».

 انتهای پیام/

 

ارسال نظر