کدخبر: ۱۴۸۰۲

اقتصادنگار؛ اخیرأ با امضای تفاهمنامه‌ای میان بانک ملت و شرکت گروه صنعتی ایران خودرو، این بانک با هدف حمایت از تولید داخل، ۱۰۰۰ میلیارد تومان به قطعه سازان تسهیلات اعطا می کند.

در خصوص این موضوع گفتگویی را با علی حیدری کارشناس اقتصادی آغاز کردیم، حیدری این اقدام را مثبت عنوان کرد و اظهار داشت: در شرایط فعلی این حرکت مفید است و می تواند برای بدنه اقتصادی قطعه سازان یک مُسکن باشد. اینکه بانک ها در این جریان ورود کرده اند، حرکت پسندیده ای است.

وی افزود: درد اصلی قطعه سازان ما با گشایش مناسبات سیاسی با کشورهای خارجی، بازگشت ارزهای صادراتی، بروزرسانی صنایع قطعه سازی و کاهش هزینه های تولید، درمان می شود.

حیدری در پاسخ به اینکه تحریم ها تا چه میزان در بروز این مشکلات موثر هستند گفت: متأسفانه کشور ما بیشتر دچار خودتحریمی است تا تحریم های خارجی، یعنی تورم بالا که نتیجه سوء مدیریت مسئولان است، دلیل اصلی مشکلات ماست. چرا که تاریخ اعمال تحریم های خارجی از قبل اعلام می شود و مدیران ما فرصت تصمیم گیری و انتخاب دارند و متأسفانه عدم اقدام به موقع آن ها و رها کردن مشکلات به حال خود به این مسائل و بحران ها دامن می زند.

این کارشناس اقتصادی در پایان گفت: قطعه ساز ما وابسته به خودروساز ماست چون که هزینه قطعه سازی در ایران بالاست. بنابراین برای خودروساز واردات، به صرفه تر است.ولی در مجموع ورود بانک ها به این بازار و اقداماتی همچون پرداخت تسهیلات، اقدامی مثبت و پسندیده است.

ارسال نظر