شناسه خبر: 14937

صادرات غیرنفتی باید جایگزین نفت شود تا ارز موردنیاز کشور تامین شود

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با تاکید بر این که مدیران بخش خصوصی انبوهی از تجربه دارند که باید از این تجربه برای تعالی کشور به درستی استفاده شود، در پاسخ به اینکه آیا بخش خصوصی ظرفیت لازم برای رفع کمبودهای کشور را دارد؟ گفت: صددرصد بخش خصوصی راهکار را دارد؛ در شرایط کنونی صادرات غیرنفتی باید جایگزین نفت شود تا ارز موردنیاز کشور تامین شود که برای تحقق این مهم باید از ظرفیت بخش خصوصی حمایت شود.


به گزارش اقتصاد نگار؛ غلامحسین شافعی که با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درباره راهکارهای حل مشکلات اقتصادی کشور، گفت و گو می کرد کرد، افزود: در شرایط کنونی که تحریم برای کشور مضیقه ایجاد کرده عکس‌العمل مسئولان باید در جهت تسهیل‌گری باشد، اما آنچه در جریان است، خلاف این مهم است زیرا پس از ایجاد مشکلاتی مانند کرونا و تحریم، تصمیم گیران دچار تعجیل یا تاخیر در تصمیم‌گیری می‌شوند و بدون توجه به نظر فعالان اقتصادی برنامه‌ریزی می‌کنندکه نتیجه‌ی این تصمیمات نیز با نیت مسئولان در تضاد است.

صادرات غیرنفتی باید جایگزین نفت شود

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی با بیان اینکه در شرایط کنونی ایجاد اطمینان و اعتماد دوطرفه، تعامل و گفت‌وگوی سازنده و به اشتراک گذاشتن راهکارهای رفع مشکل کشور بهترین مسیر برای فائق آمدن بر مشکلات است، در حالی که عملکردها عکس این فرآیند است.

شافعی در پاسخ به اینکه آیا بخش خصوصی ظرفیت لازم برای رفع کمبودهای کشور را دارد؟ توضیح داد: صددرصد بخش خصوصی راهکار را دارد؛ در شرایط کنونی صادرات غیرنفتی باید جایگزین نفت شود تا ارز موردنیاز کشور تامین شود که برای تحقق این مهم باید از ظرفیت بخش خصوصی حمایت شود.

رئیس اتاق بازرگانی در امه گفت و گو با خانه ملت با بیان اینکه مدیران بخش خصوصی از انبوهی از تجربه برخوردارند، اضافه کرد: باید از این تجربه برای تعالی کشور به درستی استفاده شود.

اگر صادرکننده به دنبال تداوم فعالیت خود باشد، ارز حاصل از صادرات را به کشور باز می‌گرداند

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی درباره الزام صادرکنندگان به بازگشت ارز صادراتی، ادامه داد: این تصمیم به جز استثناء‌ها، مشکلات بسیاری برای صادرات ایجاد کرده است؛ اگر صادرکننده به دنبال تداوم فعالیت خود باشد، ارز حاصل از صادرات را به کشور باز می‌گرداند اما نباید با گذاشتن چارچوب های خاص دست و پای آنها را بست. ضمن اینکه اگر این تصمیم با نظر فعالان اقتصادی گرفته می‌شد به واقعیت‌ها نزدیک‌تر بود.

شافعی همچنین درباره مشکلات ایجاد شده در فرآیند صدور و تمدید کارت بازرگانی، توضیح داد: از آنجایی که دولت به دنبال اهلیت‌سنجی صاحبان کارت‌های بازرگانی بود، مقرر شد با استفاده از ظرفیت سامانه‌ای این مهم را محقق کند اما از آنجایی که در اجرا تعجیل شده و زیرساخت‌های این سامانه کامل نشده بود به درستی اجرایی نشد البته در حال حاضر در تلاش هستیم با بحث و گفت‌وگو و کمک بخش خصوصی این مشکل حل شود./

پایان پیام

 

ارسال نظر