کدخبر: ۱۴۹۸۳

وزارت نفت عراق گزارش رسانه‌ها مبنی بر امضای یک قرارداد با ائتلاف اوپک پلاس برای افزایش صادرات نفت خام را رد و اعلام کرد عراق به قرارداد کاهش تولید اوپک پلاس پایبند است.

 به گزارش اقتصاد نگار به نقل از رویترز، وزارت نفت عراق در روز پنجشنبه گزارش رسانه‌ها مبنی بر امضای یک قرارداد با ائتلاف اوپک پلاس برای افزایش صادرات نفت خام را رد کرد.

 آژانس خبری اینا از قول احسان عبدالجبار وزیر نفت عراق در مصاحبه با روزنامه دولتی الصباح، اعلام کرده بود به زودی قراردادی با اوپک و متحدانش برای افزایش صادرات نفت خام عراق بسته می شود.

عاصم جهاد، سخنگوی وزارت نفت عراق گفت:«وزیر نفت چنین اظهاراتی نداشته و با هیچ روزنامه نگاری دیدار نکرده است». این خبر از سایت خبرگزاری اینا حذف شده است.

جهاد گفت:«عراق به قرارداد کاهش تولید اوپک پلاس پایبند است و با تولید کنندگان اوپک و غیر اوپک در مواجهه با چالش‌های به وجود آمده در بازار جهانی نفت مخصوصاً همه‌گیری ویروس کرونا که باعث کاهش تقاضای جهانی نفت شده همکاری می کند».

 عراق، دومین تولیدکننده بزرگ اوپک، در گذشته نتوانسته به قرارداد کاهش تولید اوپک پلاس پایبند باشد و از امضای اولین قرارداد کاهش تولید در 2016 بین اوپک و متحدانش به رهبری روسیه، همواره بیشتر از سهمیه خود تولید کرده است.

 کاهش صادرات جهت پیروی از قرارداد کاهش تولید شرایط مالی عراق را تحت فشار قرار داده و دولت این کشور را با چالش های بسیاری مواجه کرده است. عراق برای تامین 97 درصد از بودجه دولت خود وابسته به درآمدهای نفتی است.

 اقتصاد عراق و بخش نفت این کشور به خاطر سالها جنگ، تحریم و شورش داعش نابود شده است. بغداد معترض است زمانی که سایر اعضای اوپک سهم خود را در بازار نفت افزایش می‌دادند، این کشور درگیر احیای صنعت نفت ویران شده خود بود.

کل صادرات نفت عراق در ماه اوت به طور متوسط برابر با 2.6 میلیون بشکه در روز بود یعنی کمتر از 2.763 میلیون بشکه صادر شده در ماه جولای.

 ائتلاف اوپک پلاس از 2017 برای کمک به تقویت قیمت نفت و کاهش ذخایر نفت جهان، تولید خود را پایین آورده است. این گروه کاهش تولید خود را از ماه مه تا جولای در پاسخ به سقوط تقاضا به خاطر همه گیری ویروس کرونا به 9.7 میلیون بشکه در روز رساند.

 انتهای پیام/

 

ارسال نظر