کدخبر: ۱۵۰۴۰

رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور:

هفته گذشته در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، پس از ارائه گزارش دستگاه‌های مرتبط در خصوص تامین گندم کشور و اقدامات صورت گرفته برای تداوم خودکفایی و ارائه به صرفه‌تر نان به مردم، قیمت خرید تضمینی گندم که پیش از این در شورای اقتصاد مورد تایید قرار گرفته بود، برای سال زراعی آینده، ۴ هزار تومان تعیین شد.

در خصوص این موضوع با محمد شفیع ملک زاده رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور گفتگویی را آغاز کردیم، ملک زاده اظهار داشت: قیمت کنونی 2500 تومانی خرید گندم از کشاورزان، مصوب سال گذشته و مربوط به سال زراعی 99-98 است.که همین نرخ نیز اصولی و منطقی نبوده یعنی قیمت تمام شده گندم برای سال گذشته، باید حداقل 3500 تومان تعیین می شد.

ملک زاده در خصوص قیمت 4 هزار تومانی تصویب شده گفت: مجلس با تلاش کمیسیون کشاورزی و تشکل ها، تغییراتی در نرخ تضمینی خرید گندم اعمال کرد و با یک طرح دوفوریتی از 237 نماینده و 207 نفر رأی موافق بنا شد یک شورای 9 نفره تخصصی و مرتبط در این زمینه تشکیل شود. متأسفانه دولت، شتاب زده نرخ 4 هزار تومانی را تصویب کرد درصورتیکه قانون می گوید تا قبل از شروع فصل کشت، باید کلیه محصولات استراتژیک به صورت کارشناسی شده و بر اساس هزینه های واقعی قیمت گذاری شوند، ولی دولت صرفأ قیمت گندم را اعلام کرد و مابقی محصولات مثل کلزا، چغندر، ذرت، جو، سیب زمینی، پیاز و... را هنوز نرخ گذاری نکرده است.

وی افزود: این قیمت 4 هزار تومان، هیچ گونه مبنا و اساسی ندارد.در صورتیکه دولت به خوبی می داند هزینه تولید امسال نسبت به سال گذشته، حداقل 150 درصد افزایش یافته است و از طرف دیگر قیمت سموم و کود شیمیایی تا 400 درصد افزایش قیمت یافتند.بنابراین بدون شک اگر امسال گندم را کمتر از 5300 تومان از کشاورز بخریم، اجحاف و ظلم بزرگی در حق آنان است و حتی هزینه های تولید آن ها را پوشش نمی دهد.

رئیس نظام صنفی کشاورزی با اشاره به قیمت خرید گندم از کشاورزان خارجی گفت: در حال حاضر میانگین قیمت جهانی گندم هر تن 240 دلار است که با احتساب هزینه های بارگیری، حمل و ترخیص، حدود 300 دلار در هر تن برای دولت هزینه دارد و با احتساب ارز نیمایی، دولت برای هر کیلو گندم وارداتی باید بیشتر از 6 هزار تومان هزینه کند و امسال که مجبور به واردات 2 میلیون تن گندم شدیم ،دولت حدود 12 هزار میلیارد تومان برای آن هزینه کرده است در صورتیکه که 8 میلیون و 300 هزار تن گندم را از کشاورزان کشور خریداری کرده و تاکنون مبلغی در حدود 20 هزار میلیارد تومان پرداخت کرده است! مقایسه این اعداد با هم، نشان می دهد که چه اجحاف بزرگی در حق کشاورزان شده است و چه ارزی خارج شده است.

ملک زاده در پایان گفت: اگر سال گذشته نرخ خرید تضمینی گندم از کشاورزان بالای 3 هزار تومان بود، امسال نیازمند  واردات حتی یک کیلو گندم هم نبودیم  و امسال اگر نرخ خرید بالای 5 هزار تومان تعیین شود، نه تنها خودکفا بلکه  مازاد بر نیازمان تولید و حتی صادر خواهیم کرد چرا که کشاورزان ما با یک سود متعارف قانع هستند و این مدافعان امنیت غذایی همیشه خود را ثابت کرده اند.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر