کدخبر: ۱۵۰۷۸

شرکت سیتی گروپ پیش بینی می‌کند تقاضای طلا از طرف بخش رسمی در ۲۰۲۱ تا حدود ۴۵۰ تن افزایش یابد. تقاضا در این بخش تا ۳۷۵ تن در سال جاری میلادی کاهش یافته بود که پایین ترین رقم طی یک دهه گذشته را نشان می داد.

 به گزارش اقتصاد نگار به نقل از بلومبرگ، پیش‌بینی می شود خرید طلا توسط بانک‌های مرکزی که عامل مهمی در پیشرفت این فلز گرانبها طی سال‌های اخیر بوده، در 2021 افزایش یابد.

 شرکت سیتی گروپ پیش بینی می‌کند تقاضا از طرف بخش رسمی تا حدود 450 تن افزایش یابد. تقاضا در این بخش تا 375 تن در سال جاری میلادی کاهش یافته بود که پایین‌ترین رقم طی یک دهه گذشته را نشان می داد. شرکت HSBC سکیوریتیز آمریکا انتظار افزایش تقاضا برای طلا تا 400 تن را نسبت به 390 تن سال جاری دارد.

 در حالی که این پیش‌بینی‌ها با رقم خرید 600 تن در سال در 2018 و 2019 فاصله دارد ولی افزایش فعالیت بانک‌های مرکزی به تقویت این فلز گرانبها کمک می‌کند. سیتی گروپ طی گزارشی در این ماه اعلام کرد روسیه در بهار سال آینده به بازار برمی‌گردد و بانک مرکزی چین پس از انتخابات آمریکا خرید طلا را آغاز می‌کند.

 جیمز استیل، تحلیلگر فلزات گرانبها در بانک HSBC، می‌گوید:«گرچه تقاضای طلا در بخش رسمی در 2019 و 2018 بسیار بالا و در سال جاری میلادی نسبتاً پایین بود، ولی تقاضا با توجه به استانداردهای تاریخی لزوماً ضعیف نیست. با اینکه نباید تاثیر فعالیت بانک مرکزی را نادیده گرفت، ولی صندوق های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس و سایر اشکال تقاضا در سال جاری فعال‌تر بودند».

 قیمت طلا در این صندوق‌های سرمایه‌گذاری در 2020 رکورد زد چون سرمایه‌گذاران در بحبوحه همه‌گیری ویروس کرونا، تسهیل سیاست‌های پولی و کاهش ارزش پولهای رایج، به دنبال سرمایه‌های ایمن بودند.

 کلمبیا و ازبکستان از جمله کشورهایی هستند که طی ماه‌های اخیر ذخایر طلای خود را کاهش دادند و فیلیپین اعلام کرده قصد فروش این ذخایر را دارد. روسیه اعلام کرد خرید طلا را از آوریل متوقف می‌کند و چین حدود یک سال است هیچ اطلاعاتی در این مورد بروز نداده است.

خرید بانک‌های مرکزی کند شده ولی هنوز هم مثبت است. بنابراین هیچ خطری از جانب بانک‌های مرکزی وجود ندارد که باعث فشار بر قیمت طلا مانند دهه 1990 شوند.

 بانک‌های مرکزی در 2019 خریداران خالص طلا برای دهمین سال پیاپی بودند ولی تقاضا متمرکزتر شده و طبق گزارش شورای جهانی طلا، بانک‌های کمتری در 2020 بر ذخایر خود اضافه کرده‌اند. خرید بانک های مرکزی 39 درصد در نیمه اول سال جاری میلادی نسبت به همین دوره در سال قبل کاهش یافت و به 233 تن رسید.

 بانک سرمایه گذاری ‌استاندارد چارترد هم پیش بینی می‌کند بانکهای مرکزی علیرغم فروش ذخایرشان، همچنان خریداران خالص این فلز گرانبها باشند ولی خرید آنها در سال آینده تا 400 تن کاهش می‌یابد. این رقم در 2020 برابر با 417 تن بود. پیش بینی‌های سیتی گروپ خوشبینانه تر است و بر مبنای پیش بینی قیمت بالاتر نفت و رشد اقتصاد جهان صورت می‌گیرد.

 انتهای پیام/

 

ارسال نظر