کدخبر: ۱۵۱۶۷

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: عمده دلیل مشکلات کشور سوءمدیریت و نبود روحیه جهادی و نگاه به بیرون از کشور است.

به گزارش اقتصاد نگار، محمدرضا پورابراهیمی پیش از ظهر یکشنبه در نشست خبری در جمع اصحاب رسانه بیان داشت: مجلس یازدهم در فضای خیلی خاصی کار خود را آغاز کرده و در حال حاضر با توجه به مسائل اقتصادی و اجتماعی کشور مردم از مجلس فعلی انتظارات بیشتری دارند.

وی افزود: دولتی که ماه‌های پایانی خود را سپری می‌کند مسیری را در طول ۷.۵ سال طی کرده که نتیجه آن در حال حاضر این مشکلات اقتصادی است.

سوءمدیریت و نبود روحیه جهادی دلیل عمده مشکلات اقتصادی

پورابراهیمی ادامه داد: اعلام می‌کنند مشکلات فعلی متأثر از فضای تحریم است هیچ شکی نیست که تحریم‌ها بر اقتصاد کشور اثرگذار بوده اما تأثیر آنها به ۳۰ درصد هم نمی‌رسد؛ عمده دلیل مشکلات کشور سوءمدیریت و عدم روحیه جهادی و نگاه به بیرون از کشور است ضمن اینکه اگر دولت یک نگاه جامع‌تر و عدم نگاه به بیرون می‌داشت امروز بخش زیادی از مشکلات قابل مدیریت بود.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی گفت: امروز با صراحت اعلام می‌کنم بخش عمده مشکلات جامعه تحت تأثیر نگاه مدیریتی است که عمده آن ناشی از نگاه به بیرون است و مذاکرات به اندازه سرسوزنی تأثیر نداشته و امروز آمریکایی‌ها در کمال گستاخی از مذاکرات خارج شده‌اند.

با دولت انقلابی جدید گردنه سخت اقتصادی را پشت سر می‌گذاریم

پورابراهیمی تصریح کرد: نگاه به بیرون باعث از دست دادن ظرفیت‌های داخلی شده است لذا علیرغم خواست دشمن و علیرغم تصمیمات غیر کارشناسی و ناکارآمد دولت با اقداماتی که امروز در دستور کار قرار گرفته است امیدواریم با روی کار آمدن دولت انقلابی و جهادی در سال آینده این گردنه سخت اقتصادی که آمریکایی‌ها برای ما ایجاد کرده‌اند را پشت سر بگذاریم.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: کشور سرشار از ظرفیت‌های بالایی است که هر کدام از آنها برای حل بسیاری از مشکلات کشور کافیست اما ما نتوانستیم به خوبی از آن استفاده کنیم. دشمن تمام قوای خود را گذاشته که اصل نظام را مورد تهاجم قرار دهد و به دنبال ناکارآمد جلوه دادن نظام اسلامی و ناامید کردن مردم است.

پورابراهیمی ابراز داشت: دهه پنجم انقلاب باید به دهه اقتدار اقتصادی کشور تبدیل شود که قطعاً تحقق پیدا خواهد کرد.

در حوزه بودجه‌ای با یک وضعیت نامتوازن روبرو هستیم

وی ادامه داد: در حوزه بودجه‌ای با یک وضعیت نامتوازن روبرو هستیم که ناشی از سیاست‌های ارزی و تورم در کشور است لذا دلیل شوک‌های اقتصادی، کسری بودجه‌ها است.

نماینده مردم کرمان و راور در خصوص کسری بودجه افزود: در سال ۹۷ لایحه بودجه با چند روز تأخیر آمد، حضرت آقا در یادداشتی ذیل لایحه بودجه سال ۹۷ فرمودند این لایحه بودجه با شرایط جنگ اقتصادی همخوانی ندارد لذا مقرر شد دولت این موضوع را در دستور کار قرار دهد.

وی ادامه داد: رئیس جمهور سه الی چهار ماه درخواست زمان کرد اما رئیس جمهور گفت از فروردین ۹۸ می‌توانیم اصلاح ساختار بودجه را بیاوریم؛ این مدت تمام شد اما اصلاح ساختار انجام نشد و پس از چند ماه تأخیر حتی یک حکم هم برای اصلاح ساختار نیامد.

وجود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی در کشور

پورابراهیمی گفت: در حال حاضر اصلاح ساختار بودجه‌ای کشور اولویت اصلی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی است لذا حذف فرار مالیاتی در دستور کار کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی قرار دارد.

وی ادامه داد: برآورد می‌شود بیش از ۲۰۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی به صورت غیر رسمی در کشور وجود دارد که به صورت جدی آن ورود کردیم که ان شاالله به فضل الهی اصلاح ساختار بودجه‌ای را در دستور کار داریم.

پورابراهیمی به سهام عدالت اشاره کرد و یادآور شد: به دلیل وجود عدول از قانون و نقض قانون از سال ۸۴ تا امروز گزارش تحقیق و تفحص و سوال از رئیس جمهور در ارتباط با سهام عدالت در دستور کار است که در حال پیگیری آن هستیم.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: از کسانی که در سال ۸۴ و ۸۵ سهام عدالت دریافت کردند ۲۰ میلیون نفر جز شش دهک اولیه نبودند که این موضوع در دستور کار قرار گرفته لذا بر طبق بررسی‌های انجام گرفته یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در کشور از خانواده کمیته امداد امام خمینی و ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از افراد تحت پوشش بهزیستی در کشور دارای سهام عدالت نیستند. طرح را در کمیسیون اقتصادی تدوین و ورود کرده‌ایم و در کمیسیون تصویب شده و گزارش به صحن علنی آمده و دولت امکان واگذاری سهام را دارد.

لزوم برخورد با شرکت‌هایی که حساب‌هایشان را به کرمان منتقل نکرده‌اند

پورابراهیمی در خصوص شفافیت بنگاه‌های اقتصادی افزود: طرح شفافیت اطلاعات اقتصادی در مجلس نهم را بنده نوشتم و نهایی شد ضمن اینکه ضمانت‌ها گذاشته شده لذا بخش عمده‌ای از شرکت‌ها بر طبق این قانون ملزم شدند و قانون در حال اجراست.

وی در خصوص انتقال حساب‌های شرکت‌های بزرگ به استان گفت: بخشی از این کار انجام شده اما قسمتی از شرکت‌های بزرگ کامل انتقال حساب‌ها را انجام نداده‌اند که در حال پیگیری هستیم و برخی از شرکت‌ها تمکین نکردند که باید با آنها برخورد شود.

پورابراهیمی در بخشی از سخنان خود در خصوص اقدامات صورت گرفته در بحث اشتغال یادآور شد: ظرفیت‌های خیلی خوبی در استان کرمان در حوزه صنایع و معادن وجود دارد و کرمان به قطب فولاد کشور تبدیل شده است. امیدواریم این اقدام مسیری برای توسعه و اشتغال جوانان در بخش‌های مختلف باشد.

وی گفت: یکی از کارهای بزرگی که در حال انجام آن هستیم این است که شرکت‌های دانش‌بنیان را با شرکت‌های بزرگ ارتباط می‌دهیم تا از طریق فناوری و همکاری کار را با نگاه علمی و تخصصی پیش ببریم که از مزیت‌های آن می‌توان به اشتغال جدید و توسعه فعالیت‌ها نام برد.

وی در خصوص حواشی مطرح شده در خصوص انتخاب رزم حسینی به عنوان وزیر صمت گفت: در انتخاب وزیر صمت عده‌ای گفتند که مجلس دنبال این بود که وزیر موردنظر خودشان رأی بیاورد که می‌گویم زمانی که «مدرس خیابانی» برای وزارت صمت معرفی شد، علاقمند بودیم ایشان رأی بیاورد و به او رأی دادیم و رسماً از ایشان حمایت کردیم ضمن اینکه «رزم حسینی» در استان‌های کرمان و خراسان رضوی تلاش‌های زیادی انجام داده است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در خصوص دو تابعیتی بودن رزم حسینی عنوان کرد: سازمان‌های نظارتی باید در خصوص این مساله نظر بدهند؛ کریمی قدوسی (مسئول تحقیق و تفحص از دو تابعیتی های دولت دهم) اعلام کرد رزم حسینی مشمول این مسئله نیست.

پورابراهیمی در خصوص عزل و نصب در شرکت‌های معدنی کرمان هم اظهار داشت: ما نمی‌گوییم چه کسی را بگذارند و چه کسی را عزل کنند اما جلوی تغییر مدیر سالم را خواهیم گرفت ضمن اینکه ذره‌ای از منافع مردم کرمان کوتاه نخواهیم آمد.

استفاده از ظرفیت‌های معدنی در اولویت قرار گیرد

پورابراهیمی در خصوص درخواست نمایندگان از وزیر صمت در تعیین اولویت‌های وزارتخانه افزود: از رزم حسینی درخواست کردیم تا استان کرمان را جزو نخستین مقاصد سفر خود قرار دهند زیرا در شرایط فعلی با ظلمی سنگین در خصوص مجموعه‌های معدنی استان روبرو هستم زیرا طرح‌های توسعه ظرفیت‌های معدنی که باید در راستای ایجاد هزاران شغل باشد به خاطر مشکلات ناشی از عدم مدیریت تا به امروز مشکلاتی داشته است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: در استان کرمان بزرگ‌ترین ذخایر سنگ آهن وجود دارد اما قیمت سنگ آهن معادل یک دوم قیمت صادراتی سنگ آهن است.

وی ادامه داد: در کشور تنها ۹ درصد از پتانسیل‌هایی معدنی کار شده که در این شرایط که درگیر جنگ اقتصادی هستیم باید ظرفیت‌های معدنی در اولویت قرار گیرد.

پورابراهیمی افزود: از جمله مطالبات بعدی ما از وزارت صمت تنظیم بازار و مدیریت بازار است همچنین ساماندهی بخش تجارت و بخش‌های مربوط به صادرات از اولویت‌های دیگر ما می‌باشد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: تغییر و تحول در ساختار اکتشاف و نیز بهره برداری و استخراج از معادن جزو درخواست‌های دیگر ما از وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت است زیرا استان کرمان این ظرفیت را دارد که به قطب قطب صنعتی و معدنی کشور تبدیل شود.

طرح‌های انتقال آب باید بر مبنای نظر کارشناسی انجام شود

وی در بخشی از سخنان خود به بزرگ‌ترین محدودیت استان در راستای توسعه اشاره کرد و یادآور شد: یکی از بزرگترین محدودیت‌های ما منابع آبی است که خوشبختانه انتقال آب از خلیج فارس برای صنایع استان کرمان عملیاتی شد و شاهدیم که آب در مخازن سیرجان قرار گرفته ضمن اینکه خط دوم انتقال آب نیز به زودی با حضور وزیر صمت برای شرکت‌های معدنی استان کلید خواهد خورد.

وی در ادامه گفت: انتقال آب از صفارود مخالفت‌هایی را از سوی مردم جنوب استان کرمان در پی داشت ضمن اینکه اختلاف در این طرح در نوع نگاه مدیریتی بوده زیرا بعضی معتقدند با انتقال آب مشکلی ایجاد نمی‌شود و برخی اعتقادشان بر این است که این پروژه ممکن است مشکلاتی را به وجود بیاورد. بنده اعلام کردم با هرگونه انتقال آبی که یک مشکل را در کرمان حل کند و موجب به وجود آمد مشکلات دیگر شود مخالفم ضمن اینکه مبنا برای تصمیم‌گیری برای انتقال آب نگاه کارشناسی است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر وضعیت اقتصادی کنونی کشور گف: ناترازی نظام بانکی و کسری بودجه از عوامل کاهش ارزش پول ملی است که اگر برای آنها کاری انجام ندهیم مسائل را نمی‌توانیم مدیریت کنیم ضمن اینکه ریشه تورم حجم نقدینگی است که می‌توان برای حل آن اقدام کنیم.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: در حال حاضر کشور یکی از سیاست‌های اشتباه دولت این است که کار تولید رمز ارز در اقتصاد را متوقف کرده این در حالیست که برآورد شده با ماینرها در مزراعی که می‌تواند کار کند، بین ۲.۵ تا ۳ میلیارد دلار امکان تولید منابع در اقتصاد کشور وجود خواهد داشت اما متأسفانه دولت این را قبول ندارد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی بیان داشت: امروزه در حوزه تراز تجاری کشور هیچ چیز مهمتر از صادرات غیرنفتی در راستای افزایش توان اقتصادی کشور نیست که در این رابطه از وزیر صمت درخواست می‌کنیم تا رایزنان بازرگانی در کشورهای دیگر را فعال کند ضمن اینکه بسته مشوق‌های صادراتی خود را نیز ارائه نماید.

بی تدبیری دولت در بازار سرمایه موج می‌زند

پورابراهیمی در خصوص بازار سرمایه یادآور شد: ما شاهد بودیم که طی هفته‌های اخیر به خاطر تبلیغاتی که دولت و برخی مسئولان از بورس کردند این موضوع مورد اقبال مردم قرار گرفت در حالی که آزادسازی سهام عدالت نیز در این مرحله باعث ایجاد فضای خاصی در جامعه شد.

وی با انتقاد از اینکه همه این اقدامات بدون اطلاع رسانی و فرهنگسازی انجام شد، افزود: بازار سرمایه یک بازار ریسکی است و مردم بدون اطلاعات کامل فوج به سمت بازار سرمایه سرازیر شدند اما به خاطر عدم نظارت دولت برخی سهام شرکت‌ها به صورت غیرمنطقی افزایش تصاعدی پیدا کرد و مردم دچار مشکل شدند.

وی افزود: فضای بورس به سمتی رفت که مردم را به سرمایه‌گذاری دعوت کردیم اما در این رابطه هیچ فرهنگسازی انجام نشد اما میزان عرضه سهام با تقاضا متناسب نبود که موجب شد تا شاهد وضعیت ماه‌های اخیر باشیم که برخی متضرر و ناراضی شدند. البته مردم حق داشتند اما در کمیسیون اقتصادی اقداماتی انجام دادیم و مجوزهایی مشخص کردیم تا از ضرر مردم جلوگیری شود.

پورابراهیمی تصریح کرد: اعتقاد دارم که افزایش ظرفیت تولید از عوامل تأثیرگذار در افزایش قیمت سهام است بنابراین پیش‌بینی می‌کنیم با توجه به تغییر نرخ ارز روند بازار سرمایه مثبت شود.

وی افزود: نوسانات جزو ذات بازار است لذا توصیه به مردم می‌کنیم به سراغ شرکت‌های بروند که ارزش بازار آن بیشترین باشد و قیمت به درآمد کمترین باشد و نگاه میان مدت و بلندمدت داشته باشید ضمن اینکه مازاد سرمایه خود را در بورس سرمایه‌گذاری کنند.

پورابراهیمی با بیان اینکه بی تدبیری دولت در بازار سرمایه موج می‌زند، گفت: شواهد دستکاری بورس را نشان نمی‌دهد اما موضوعات مربوط به بازگشایی نمادها بر این است که تصمیم غیرکارشناسی بوده که غیر قابل قبول است زیرا در بازار سرمایه باید مبنا و اساس بر طبق رویکرد علمی و تخصصی پیش برود اما در مجموع ما نگرانی از بابت بازار سرمایه نداریم.

/مهر

ارسال نظر