کدخبر: ۱۵۲۵۷

شاخص کل که روز گذشته به کانال یک میلیون و 500 هزار واحد باز گشته بود امروز 26 هزار واحد دیگر رشد داد و شاخص کل روی یک میلیون و 540 هزار واحد ایستاد

 

در شرایطی که زمزمه افزایش نرخ سود بانکی شنیده می شود و می توانست اثرات منفی بر بازارها از جمله بازار سرمایه داشته باشد؛ عباس مرادپور مدیرکل دفتر امور بانکی و بیمه وزارت اقتصاد با رد این شایعه اعلام کرد: این موضوع در جلسه دیروز شورای پول و اعتبار مطرح نشده و تکذیب می شود. همچنین این تکذیبیه همزمان شد با اینکه وزیر اقتصاد امروز در حاشیه جلسه هیات دولت با تاکید بر حمایت‌های بنیادی دولت از بازار سرمایه از ورود بنگاه‌های بزرگ مقیاس همچون ستاره خلیج فارس و همچنین عرضه باقی‌مانده سهام دولت در بانک‌های ملت، تجارت و صادرات به بازار سرمایه خبر داد. «فرهاد دژپسند» گفت:« در روزهای اخیر شاخص بازار مثبت است، اما می‌خواهم تاکید کنم که وضعیت بازار سرمایه را نباید فقط بر اساس شاخص سنجید. شاخص برآیند خیلی از موارد است، اما همه نکات بازار را نشان نمی‌دهد. به عنوان مثال تحلیل‌ گران مالی و بازار سرمایه ممکن است تحلیل کنند در دوره‌ای مشخص یک سهام را نداشته باشند و سهام دیگری را خریداری کنند. این تصمیمات ممکن است بر شاخص اثر منفی بگذارد، اما از سوی دیگر اینکه تحلیل‌گران همواره در حال آنالیز و انتخاب هستند، نشان‌دهنده حیات بازار سرمایه است. خواهش من از افرادی که به بازار سرمایه ورود می کنند این است که عقل محاسبه‌گری‌شان همواره فعال باشد درباره خرید سهام، نگهداشتن یا فروش سهام به صورت مداوم محاسبات لازم را انجام دهند. جنس بازار سرمایه جنس عقلانیت، محاسبه‌گری و پویایی است.»

 

همین توجه ها بود که از صبح بر بازار سرمایه هم اثرات مثبتی گذاشت و شاخص را که روز گذشته به کانال یک میلیون و 500 هزار واحد بازگردانده بود 26 هزار واحد دیگر رشد داد و شاخص کل روی یک میلیون و 540 هزار واحد ایستاد. همچنین در روز جاری حجم معاملات 8,100 میلیون سهم، ارزش معاملات 93,048,761 میلیون ریال، تعداد معاملات 1,347,481 و ارزش بازار 8,051,801 میلیارد ریال ثبت شد.

 

در شرایطی که شاخص کل بازار سرمایه در فاصله زمانی اسفند تا نیمه مرداد از 500 هزار واحد تا بیش از دو میلیون و 100 هزار واحد رشد کرد؛ از 20 مرداد شاخص روندی نزولی را در پیش گرفت و تا کانال یک میلیون و 400 هزار واحد افت را تجربه کرد ( که حالا دوباره به کانال یک میلیون و 500 رسیده است. در این بین بسیاری از کارشناسان معتقدند باتوجه به التهابی که در بازارهای مالی ایران وجود دارد به نظر نمی رسد که در یک ماه آینده شاخص کل بازار سرمایه چندان رشدی را شاهد باشد. سوالی که سهامداران زیادی این روزها می پرسند این است: «آیا همچنان به سرمایه‌گذاری در بورس ادامه دهند یا دوره رشد بورس به پایان رسیده است؟» کارشناسان بر این باورند که پاسخ به این پرسش دشوار است اما عواملی چون قیمت دلار، نرخ تورم، نرخ بهره و حتی انتخابات آمریکا در سرنوشت بازار سهام تا اواسط آبان‌ماه و نیمه دوم سال اثرات بسیاری خواهند گذاشت.

 

  اتاق تهران

 

ارسال نظر