کدخبر: ۱۵۳۹۶

واردات نفت خام چین در سه ماهه پایانی سال جاری میلادی ۱۴.۵ درصد پایین ‌تر از فصل تابستان خواهد بود که برابر ۱.۷ میلیون بشکه در روز است.

 به گزارش اقتصاد نگار به نقل از اویل پرایس، چین که از ابتدای همه‌گیری ویروس کرونا در حال خرید بالای نفت خام بوده ، حالا با پر شدن فضای ذخیره‌سازی خود و ضعف تقاضا برای نفت در مناطقی که وارد کننده سوخت از این کشور بودند، واردات نفت خام را کاهش می‌دهد.

 واردات نفت خام چین در سه ماهه پایانی سال جاری میلادی 14.5 درصد پایین ‌تر از فصل تابستان خواهد بود که برابر 1.7 میلیون بشکه در روز است.

 چین از ابتدای سقوط قیمت نفت به خاطر جنگ قیمت عربستان و روسیه و همه‌گیری ویروس کرونا، در حال وارد کردن نفت ارزان بوده است. تاجران و پالایشگاه ها هم به خرید خود ادامه دادند تا زمانی که گزارش شد منابع ذخیره سازی نفت چین به زودی پر می‌شوند.

 ولی علی‌رغم این خبرها، خرید بالای نفت توسط چین تا پایان سه ماهه سوم سال جاری میلادی ادامه یافت، به طوری که متوسط خرید نفت در ماه سپتامبر 2.1 درصد بیشتر از ماه اوت و برابر با 11.8 میلیون بشکه در روز بود. یکی از دلایل افزایش خرید نفت چین ظرفیت جدید پالایشگاه‌های مستقل چین بود که هنوز سهمیه واردات خود را پر نکرده بودند. ولی حالا ظرفیت این پالایشگاه‌ها هم رو به پایین است که احتمالا یک کاهش قیمت دیگر را برای نفت در پی خواهد داشت.

نرخ متوسط واردات روزانه نفت چین در سه ماهه دوم سال جاری میلادی برابر با 11.36 میلیون بشکه و در سه ماهه سوم 11.68 میلیون بشکه بود. بیشتر واردات نفت چین در سه‌ماهه‌ جاری توسط شرکتهای انرژی دولتی انجام خواهد شد چون پالایشگاه های مستقل برنامه خرید خود در سال جاری را تکمیل کرده‌اند. یکی از دلایل دیگر کاهش واردات نفت توسط پالایشگاه‌های دولتی و خصوصی عرضه بیش از حد سوخت به بازار و کند شدن رشد تقاضا بوده که حاشیه‌های سوددهی را پایین آورده است. انتهای پیام/

 

ارسال نظر