کدخبر: ۱۵۵۹۵

یک اقتصاددان گفت: ما اگر نتوانیم تحریمها را دور بزنیم و وجوه ناشی از صادرات را وارد بکنیم بنابر تحریم بانکی و یا عدم پذیرش اف ای تی اف، طبیعی است که اولین جایی که مشکل را حس خواهد کرد مردم و معیشت شان خواهد بود.


سید مرتضی افقه اقتصاددان در گفت و گو با اقتصاد نگار مطرح کرد: کسی که شناختی از اقتصاد ایران دارد و وابستگی اقتصاد به تجارت خارجی را می داند، به راحتی می تواند متوجه شود که کانال ارتباط مالی دولت ها با یک دیگر بانک ها هستند . برای کشوری هم که ارتباط کمی با کشور های دیگر از نظر ارتباطات تجاری و اقتصادی دارد، طبیعتا نقش بانک ها در این ارتباطات خیلی برجسته نیست.

وی افزود: اما برای ایران از این نظر که از هر دو جهت وابسته است هم برای صادرات و هم برای دریافت ارز های ناشی از صادرات نفتی و غیر نفتی و یا چه برای واردات و انتقال وجه ناشی از خریداری جنس های خارجی، به خصوص از این جهت که 75 درصد از واردات ما کالاهای اولیه جهت تولید محسوب می شود، قطع ارتباط بانکی و تحریم شبکه های مالی از خارج نه تنها در بخش خارجی تاثیر گذار است بلکه تولیدات داخل را هم با اختلال مواجه می کند.

این اقتصاددان در ادامه گفت؛ البته این را باید پذیرفت که کمتر کشوری هست که با کشور دیگری مراودات تجاری نداشته باشد، اما بنظر می رسد ایران وابستگی شدید از لحظ اقتصادی به تجارت خارجی  دارد. قطع ارتباط و تحریم بانکی برای ایرانی که بسیاری از کالا ها را به تنهایی نمی تواند تولید کند و نیاز  به واردات آنها دارد و به آنها وابسته شده، لطمه جدی به پیکره اقتصاد ایران می زند.

این استاد دانشگاه بیان داشت؛ ما اگر نتوانیم تحریمها را دور بزنیم و وجوه ناشی از صادرات را وارد بکنیم بنابر تحریم بانکی و یا عدم پذیرش اف ای تی اف، طبیعی است که اولین جایی که مشکل را حس خواهد کرد مردم و معیشت شان خواهد بود.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر