شناسه خبر: 15741

قطر بودجه خود را با نفت ۴۰ دلاری تنظیم می‌کند

امیر قطر طی یک سخنرانی در نهاد قانون‌گذاری این کشور گفت:«برای دوری از پیامدهای منفی بی ثباتی قیمت نفت، دستور داده‌ایم بودجه دولتی بر اساس نفت ۴۰ دلار در هر بشکه تنظیم شود که پایین‌تر از قیمت پیش‌بینی شده برای نفت است».

 به گزارش اقتصاد نگار به نقل از اویل پرایس، شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر اعلام کرد این کشور به منظور حفظ شرایط مالی خود در برابر بی‌ثباتی‌های قیمت نفت، بودجه خود را با نفت 40 دلار در هر بشکه تنظیم می‌کند.

 امیر قطر طی یک سخنرانی در نهاد قانون‌گذاری این کشور گفت:«برای دوری از پیامدهای منفی بی ثباتی قیمت نفت، دستور داده‌ایم بودجه دولتی بر اساس نفت 40 دلار در هر بشکه تنظیم شود که پایین‌تر از قیمت پیش‌بینی شده برای نفت است».

 اقتصاد تمام تولیدکنندگان نفت و گاز خاورمیانه در سال جاری میلادی ضربه سختی از بحران کرونا و سقوط قیمت نفت خورده است. قیمت پایین نفت درآمد این دولت‌ها را کاهش داده و تمام کشورهای منطقه را مجبور کرده برای جلوگیری از کسری بیشتر بودجه، قوانین مالیاتی خود را اصلاح کنند. اقتصاد قطر یکی از مقاوم‌ترین اقتصادها در برابر شوک قیمت نفت در خاورمیانه است. صندوق بین‌المللی پول انتظار دارد اقتصاد این کشور غنی از گاز 4.5 درصد در سال جاری میلادی کوچک شود که پایین‌ترین رقم در بین سایر تولیدکنندگان نفت حاشیه خلیج فارس است.

به نظر می‌رسد در نظر گرفتن نفت 40 دلاری به عنوان پایه و اساس بودجه قطر مانع افزایش کسری آن می‌شود.

 گفته میشود عربستان، بزرگترین تولید کننده نفت منطقه، بودجه خود بین سالهای 2020 تا 2023 را با نفت 50 دلار در هر بشکه تنظیم کرده‌است.

طبق گزارش موسسه اعتبارسنجی فیچ، تنها قطر و ابوظبی در بین اعضای شورای همکاری خلیج فارس کسری بودجه تک‌رقمی در سال جاری میلادی داشتهاند. سایر اعضای این شورا عبارتند از بحرین، کویت، عمان و عربستان. موسسه فیچ تخمین می زند قطر بین سال‌های 2019 تا 2021 به نفت بشکه‌ای 48 دلار برای متعادل کردن بودجه خود نیاز داشته باشد.

 انتهای پیام/

 

ارسال نظر