شناسه خبر: 15887

صعود بورس ها در اروپا و آسیا

تمام شاخص های مهم بورسی دو طرف آتلانتیک سبزپوش شدند.

به گزارش اقتصاد نگار به نقل از بلومبرگ، پس از آن که مقامات دولت ترامپ نسبت به بازشماری آرا در برخی از ایالت ها اعتراض کردند، وزیر امور داخلی ایالت جورجیا از بازشماری مجدد آرای انتخاباتی در این ایالت به صورت دستی خبر داد. بایدن آرای الکترال این ایالت را با اختلاف کمی از آن خود کرده بود. ترامپ در پیامی توییتری به طرفداران خود وعده داده است که به زودی نتیجه شکایت ها مشخص و خبرهای خوبی مخابره خواهد شد. برخی از مقامات جمهوری خواه پاداش های هنگفتی را برای ارایه مدارکی که تقلب در انتخابات را اثبات کند پیشنهاد داده اند اما تاکنون دو کمیسیون گفته اند هیچ مدرک معتبری که تقلب را در انتخابات ثابت کند پیدا نکرده اند و با رویه کنونی بسیار بعید است نتیجه انتخابات عوض شود و معامله گران نیز محاسبات خود را بر مبنای ریاست جمهوری بایدن بنا کرده اند.  

دودستگی انتخاباتی آمریکا ادامه دارد و با وجود آن که شمار زیادی از رهبران جهان نیز به جو بایدن تبریک گفته اند، دونالد ترامپ از پذیرش شکست خود امتناع می کند و تیم حقوقی وی نیز در حال اقامه دعوی علیه دموکرات ها در دادگاه عالی هستند. ترامپ در پیامی توییتری با حمله به برخی از رسانه های مطرح این کشور گفته است که وظیفه آن ها معرفی رییس جمهور بعدی نیست. رودی جولیانی،  وکیل ترامپ نیز گفته است تا زمانی که سرنوشت آرای شمارش نشده و مورد مناقشه مشخص نشود، انتخابات تمام نخواهد شد و ترامپ نیز شکست را نمی پذیرد.  

عملکرد بازار کار بسیاری از کشورها کماکان تحت تاثیر پیامدهای کونا قرار دارد: مرکز آمار انگلیس اعلام کرد که نرخ بیکاری این کشور در ١٢ ماه منتهی به سپتامبر با ۰.۳ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به ۴.۸ درصد رسید که ۰.۲ درصد بیشتر از انتظار کارشناسان قبلی و بالاترین بیکاری ثبت شده در این کشور از دسامبر ۲۰۱۶ تاکنون بوده است.  شمار بیکاران این کشور طی این مدت با ۲۰۹ هزار نفر افزایش به یک میلیون و ۵۲۰ هزار نفر رسید.

از آمریکا و چین اخبار بسیار امیدبخشی از پیشرفت در حوزه واکسن مقابله با کرونا به گوش می رسد و این امید وجود دارد که پس از حدود یک سال یکه تازی کرونا در جهان، سرانجام راه حلی مناسب برای مقابله با این ویروس پیدا شده باشد. شرکت داروسازی پفایزر و شریک آلمانی آن اعلام کرده اند طبق نتایج آزمایش های بالینی، تزریق واکسن کرونای جدید تا ۹۰ درصد باعث ایجاد مصونیت در آزمایش شوندگان شده است و احتمالا تا اواخر ماه جاری میلادی این واکسن برای اخذ تاییدیه تولید و توزیع به سازمان غذا و داروی آمریکا ارایه خواهد شد. سازمان بهداشت جهانی نیز با مسرت بخش خواندن این خبر اعلام کرده است واکسن جدید می تواند شرایط را تا فصل بهار به طور کلی تغییر دهد.  

پیش از این در چین خبرهای امیدبخشی از توسعه واکسن کرونا مخابره شده بود و این احتمال وجو دارد که این واکسن که طبق ادعای مقامات این کشور نتایج مثبتی روی ۱۰۰ هزار نفر داشته است به کابوس کرونا خاتمه دهد. گفته می شود کار واکسیناسیون کارکنان شرکتهای بزرگ چینی نظیر هوآوی، شرکت نفت چین و پپتروشیمی چین آغاز شده و محققان در حال مطالعه آثار این واکسن بر روی داوطلبان جدید در دیگر کشورها نظیر پرو و امارات هستند. در صورت تایید نهایی قرار است در مرحله نخست ۱۰۰ میلیون دوز و در مرحله بعد یک میلیارد دوز از این واکسن تولید و توزیع شود.  

سرعت شیوع در برخی از مناطق به حدی بالا بوده که مقامات مجبور به اعمال مجدد قرنطینه ها شده اند که این مساله به معنای کمتر شدن امیدها برای احیای سریع رشد اقتصادی خواهد بود. انتظار می رود اقتصاد جهان امسال رشد منفی قابل ملاحظه ای به ثبت برساند که حتی از عملکرد دوران موسوم به رکود بزرگ در سال ۲۰۰۸ نیز بدتر خواهد بود.   پاتریک کربی،  اقتصاددان بانک جهانی گفته است روند احیای اقتصاد جهان آهسته و زمان بر است و شاید رشد اقتصادی تا مدت ها به وضعیت قبل از شیوع کرونا باز نگردد.  

تاکنون بیش از ۵۲ میلیون و ۲۵۱ هزار و ۶۷ مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین یک میلیون و ۲۸۶ هزار و ۳۳۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۲۴۶ هزار و ۴۹۶ نفر، برزیل با ۱۶۳ هزار و ۷۸ نفر، هند با ۱۲۸ هزار و ۱۶۴ نفر، مکزیک با ۹۵ هزار و ۸۴۲ نفر و انگلیس با ۵۰ هزار و ۳۶۵ نفر بوده است.

برد مک میلان- کارشناس ارشد سرمایه گذاری در موسسه کامن ولث فایننشیال نتوورک گفت: بین رویکرد دموکرات ها و جمهوری خواهان در مباحث اقتصادی اختلاف نظر زیادی وجود دارد اما اکثریت سنا در دست جمهوری خواهان باقی مانده و این یعنی دولت بایدن برای پیشبرد برنامه های خود با مقاومت هایی روبروخواهد شد. این مساله به ویژه در حوزه مالیات ها محسوس خواهد بود و باید دید آیا در نهایت دولت بایدن خواهد توانست نرخ مالیات ها را مجددا افزایش دهد یا جمهوری خواهان به حفظ نرخ ها در سطح کنونی اصرار خواهند کرد.   

بورس آمریکا  

در وال استریت، همه شاخص‌ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالا تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۱ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۹ هزار و  ۴۷۰.۲۸ واحد بسته شد.

شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۸۷ درصد صعود تا سطح ۳۵۷۵.۸۳ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۱.۹۱ درصد جهش در سطح ۱۱ هزار و ۷۸۴.۴۲ واحدی بسته شد.

بورس‌های اروپایی

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۱.۳۵ درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح ۶۳۸۲.۱۰ واحد بسته شد.  شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با جهش ۰.۴ درصدی و ایستادن در سطح  ۱۳ هزار و ۲۱۶.۱۸ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با صعود ۰.۴۸ درصدی در سطح ۵۴۴۵.۲۱ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۱.۰۷ درصد بالا رفت و به ۷۷۹۳.۷۰ واحد رسید.

بورس‌های آسیایی

در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد مختلفی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با صعود ۱.۷۸ درصدی تا سطح ۲۵ هزار و ۳۴۹.۶۰ واحدی بالا رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۲۸ درصد پایین رفت و در سطح ۲۶ هزار و ۲۲۶.۹۸ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای  کامپوزیت" افت ۰.۹۹ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۴۹۰۴.۹۰ واحد بسته شد.

در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۱.۷۲ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۶۴۴۹.۶۸  واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است)  

نفت

در بازار طلای سیاه روند قیمت‌ها صعودی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۰.۷ درصد افزایش به ۴۱.۶۵ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با صعود ۰.۸۷ درصدی به ازای ۴۳.۹۹ دلار در هر بشکه مبادله شد.

طلا و نقره

همچنین در بازار فلزات گران‌بها، بهای هر اونس طلا با افت ۰.۶۴ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۸۶۵.۰۱ دلار معامله شد. هر اونس نقره با کاهش ۰.۵۹ درصدی به ازای ۲۴.۲۷ دلار مبادله شد.

انتهای پیام

 

ارسال نظر

آخرین اخبار