کدخبر: ۱۵۹۴۶

یک فعال بازار سرمایه عنوان کرد:

یک فعال بازار سرمایه گفت: اصلی ترین عامل و آفت بیماری برای اقتصاد کشور این است که نقش دلالان در بازارهای اقتصادی بیشتر و پررنگ تر از نقش دولت در آن بازارها باشد.

به گزارش اقتصاد نگار؛ میلاد ویسمه در گفت و گو با ایسنا، در خصوص بررسی نقش انتخابات آمریکا بر بازار بورس افزود: بازارهای اقتصادی در جهان از اتفاقات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی ملی یا فراملی و اخبار مربوط به این اتفاقات تاثیر می گیرند و بازار بورس ایران نیز از این قضیه مستثنی نیست و به اخبار ملی و بین المللی واکنش مثبت یا منفی نشان می‌دهد.

وی افزود: تقریبا از حدود چهار ماه پیش شاهد فشارهای حداکثری ایالت متحده علیه ایران بودیم و بسیاری از صنایع که بعضا در بورس هم حضور داشتند تحریم شدند و همین امر سبب شد که ترس عجیبی در بدنه بورس ایجاد و جرات سرمایه گذاری در این بازار از سرمایه گذاران سلب شود.

این فعال بازار سرمایه تصریح کرد: متاسفانه سیاست‌های نادرست سازمان بورس نیز در این موضوع دخیل شده و ترس را در بازار افزایش داد و در این شرایط عملا نه تنها سرمایه جدیدی به بازار وارد نشد بلکه سرمایه های اصلی نیز توسط این سیاست‌ها و اخبار منفی از بورس خارج شد. در حال حاضر سهامداران جدید یا سرمایه گذاران عمده بازار در انتظارند که نتیجه انتخابات آمریکا به عنوان یک رکن تاثیرگذار بر کلیت اقتصاد ایران مشخص شود.

ویسمه بیان کرد: در روز شمارش آرا و در زمان نظرسنجی ها شاهد بودیم هر زمان که آرا به سمت نامزد دموکرات ها نزدیک می‌شد، مقداری ترس از بازار کاسته می شد. در واقع در روزهای شمارش آرا یک پدیده جالب رخ داد و هر زمان که نماینده دموکرات ها در یک ایالت پیروز می‌شد یکسری از گروه های سهامی بر پایه ریالی در بازار سبز و با افزایش تقاضا مواجه می‌شدند.

وی ادامه داد: عدم انتخاب مجدد نماینده جمهوری خواهان باعث می شود که فشارهای حداکثری وعده داده شده عملی نشود و بازار از لحاظ اخبار بین الملل در مسیر صعود باشد، همچنین از دید تکنیکالی قیمت سهم ها در این چند وقت با ریزش شدید مواجه شده و شرایط از نظر سرمایه گذاری و ورود سرمایه جدید به بورس آماده است و صرفا چنانچه بخواهیم شاهد رونق به بورس باشیم، از لحاظ اخبار بین المللی حداقل تا این مقطع مشکلی وجود ندارد و تهدید جدی برای اقتصاد کشور ایجاد نمی شود و صرفا سیاست‌های کلان اقتصادی دولت و سیاست های نظارتی و حمایتی سازمان بورس است که می تواند در این مقطع بقای بورس را تضمین کند.

این فعال بازار سرمایه تاکید کرد: در این شرایط که همه موارد برای رشد مجدد بورس آماده است، اگر از طرف سازمان بورس و هیئت دولت سیاست ماهیتی وضع و اجرا شود می توان مجددا شاهد سبز شدن بورس شد، در غیر این صورت ضربه ای به بورس کشور وارد خواهد شد که هدایت و کنترل آن از دست دولت خارج خواهد شد به طوری که حتی شاید دولت بعد نیز نتواند شرایط را به حالت قبل بازگرداند.

ویسمه با اشاره به پیامی که برای سهامداران با این محتوا که " همانگونه که سودهای شما متعلق به هیچکس نیست، مسئول زیان های شما فقط خودتان هستید" ارسال شده گفت: هنوز منبع ارسال این پیام مشخص نیست. این پیام‌ها صرفا جنبه تهدید داشته و خلاف قانون ارسال شده است.

وی اضافه کرد: پس از اعلام نتایج انتخابات آمریکا، علیرغم انتظار همه برای سبز شدن بازار، متاسفانه به سبب ورود و نقش دلالان و ارسال پیام های تهدیدگونه مذکور که از طرف برخی نهادهای غیرمجاز برای مخاطبان ارسال می‌شد، تلاش بر این بود که با ایجاد ترس کاری کنند که پول از بازار سرمایه خارج شده و حرکت به سمت بازار ارز صورت گیرد تا شاهد افت بی سابقه دلار در این مقطع نباشیم. نمونه این پیام ها در بازار خودرو و ارز نیز مشاهده شد با این مضمون که "نگران نباشید قیمت ها مجددا افزایش خواهد داشت و ارزها و خودرو و کالای خود را نفروشید" که این پیام ها نشانه دخالت مستقیم دلالان در بازارهای اقتصادی بوده و اصلی ترین عامل و آفت بیماری برای اقتصاد کشور همین است که نقش دلالان بر بازارهای اقتصادی بیشتر از نقش دولت در آن بازار باشد.

وی افزود: در صورتی که حمایت دولتی و شفافیت دولتی در حرف و عمل مصداق پیدا کند، آینده روشنی برای بازار سرمایه پیش بینی می‌شود، در غیر این صورت شاهد فاجعه جبران ناپذیری در این بازار خواهیم بود. نقش دولتی ها در اقتصادهای کلان در کشورهای پیشرفته نقش اول است اما در کشورهایی که اقتصاد آنها با بیماری مواجه است نقش دلالان در اولویت قرار می گیرد و تا زمانی که این روند ادامه دار باشد نمی توان انتظار ثبات تورم و کنترل اقتصاد از سوی دولت را داشت.

انتهای پیام

 

ارسال نظر