کدخبر: ۱۶۳۳۶

امارات در ماه آینده میلادی ۳۸۰۰۰ بشکه در روز نفت بیشتری به خریداران آسیایی خود می‌فروشد ولی همچنان به قرارداد کاهش تولید اوپک پلاس متعهد است.

 به گزارش اقتصاد نگار به نقل از بلومبرگ، پس از توافق اعضای اوپک پلاس در مورد قرارداد کاهش تولید، امارات در  ماه آینده میلادی نفت بیشتری در اختیار خریداران خود در آسیا قرار می‌دهد.

 سومین تولیدکننده بزرگ اوپک همچنان به کاهش عرضه نفت خود به خریداران آسیایی در ژانویه 2021 ادامه می‌دهد، ولی این کاهش عرضه به شدت ماه جاری نخواهد بود. شرکت ملی نفت ابوظبی (ادنوک) قصد دارد حجم قراردادهای نفت «موربان» را 20 درصد و نفت‌های «آپرزاکوم» و «داس» را 15 درصد پایین بیاورد. عرضه تمام این درجات نفتی 20 درصد در دسامبر کاهش داشت.

 ائتلاف اوپک پلاس هفته گذشته پس از حدود یک هفته مذاکرات جنجالی و افزایش تنش‌ها بین عربستان و امارات، توافق کرد از ژانویه 2021 به‌تدریج تولید نفت خود را افزایش دهد. طبق این قرارداد، امارات می‌تواند 38 هزار بشکه در روز نفت بیشتری در ژانویه نسبت به سطح تولید ماه اوت تا دسامبر عرضه کند. ادنوک همچنین قصد دارد عرضه نفت «ام لولو» را هم 5 درصد در ماه آینده کاهش دهد.

امارات پس از تولید بیش از سهمیه خود طبق قرارداد اوپک‌پلاس، از طرف عربستان مورد بازخواست قرار گرفت و از آن زمان عرضه نفت خود به آسیا، بزرگترین منطقه مصرف کننده نفت جهان را پایین آورد. امارات در اکتبر عرضه تمام درجات نفتی خود را 30 درصد کاهش داد. قبل از آن تنها 5 درصد از ماه جولای تا سپتامبر کاهش تولید داشت.

ادنوک در اقدامی جداگانه قیمت رسمی فروش نفت خام موربان را برای تحویل در ژانویه 75 سنت افزایش داده و حالا این نفت 50 سنت بیشتر از شاخص دبی به فروش می‌رسد. 

  انتهای پیام/

 

 

ارسال نظر