کدخبر: ۱۶۳۸۶

اس پی گلوبال پلتس اعلام کرد رشد سریع تر اقتصاد جهان در نیمه دوم ۲۰۲۱ باعث می شود تقاضای نفت بیش از ۶ میلیون بشکه در روز افزایش یابد ولی همچنان کمتر از سطح تقاضا در ۲۰۱۹ خواهد بود.

به گزارش اقتصاد نگار به نقل از اس پی گلوبال پلتس، تقاضای جهانی نفت در 2021 افزایش می‌یابد ولی نه آنقدر که از سطح 2019 بگذرد، چون همه‌گیری ویروس کرونا همچنان تقاضای سوخت برای حمل و نقل مخصوصاً سوخت هواپیما را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

کریس میجلی، یکی از تحلیلگران بازار نفت در گلوبال پلتس گفت:«تقاضای نفت در 2021 بیش از 6 میلیون بشکه در روز افزایش می‌یابد ولی انتظار می‌رود مصرف بیش از 2 میلیون بشکه در روز کمتر از 101.9 میلیون بشکه در روز سال 2019 باشد. طبقه متوسط که بیشتر تقاضای نفت دنیا متعلق به آنهاست، با فشار فزاینده نابرابری ثروت و آسیب های ویروس کرونا مواجه هستند».

 دورنمای 2021 بهبود تولید ناخالص داخلی در جهان را نشان می‌دهد که نتیجه افزایش سرعت رشد اقتصادی در نیمه دوم 2021 خواهد بود.

میجلی گفت:«ساخت واکسن موثر کرونا موجی از خوش‌بینی در سراسر بازارهای کالا به وجود آورده، علیرغم اینکه زیرساخت‌ها تغییری نکرده‌اند».

وی اضافه کرد:«در حالیکه نسبت به رشد تقاضای جهانی برای نفت در بلند مدت خوشبین هستیم، انتظار داریم همه چیز در کوتاه‌مدت بدتر شود. موج دوم قرنطینه های ناشی از همه گیری ویروس کرونا در آمریکا و اروپا باعث کاهش تقاضا برای بنزین در سراسر فصل تعطیلات شده است».

«پروازهای داخلی رشد کرده ولی پرواز های بین المللی همچنان راکد هستند».

 تحلیلگران گلوبال پلتس انتظار دارند قیمت نفت خام برنت در کوتاه مدت در محدوده بین 40 تا 45 دلار در هر بشکه باقی بماند ولی تا پایان 2021 به 50 دلار در هر بشکه برسد.

  انتهای پیام/

 

ارسال نظر