کدخبر: ۱۶۴۸۰

روسیه و عربستان اعلام کردند برگزاری ماهانه جلسات اوپک پلاس این امکان را به این گروه می‌دهد که یک رویکرد عملی در پیش بگیرد و بتواند سریعترین عکس العمل را در برابر تغییرات بازار نشان دهد.

 به گزارش اقتصاد نگار از بلومبرگ، طبق گفته روسیه و عربستان، ائتلاف اوپک پلاس به خاطر برگزاری جلسات ماهانه، عکس العمل سریع تر و رویکرد عملگرایانه تری در برابر تغییرات بازار نفت خواهد داشت.

 عبدالعزیز بن سلمان، وزیر نفت عربستان گفت تعداد بیشتر کنفرانس‌های اوپک‌پلاس بدین معناست که در ماه‌های آینده سیاست‌گذاران در کشورهای تولید کننده نفت پیش برنده بازار خواهند بود نه سوداگران. وی این اظهارات را پس از گفتگو با الکساندر نواک معاون نخست وزیر روسیه در روز شنبه اعلام کرد.

نواک گفت:«جلسات اوپک پلاس ماهانه برگزار خواهند شد چون عقیده داریم بازار هنوز بهبود پیدا نکرده و بسیار آسیب پذیر است. ما باید یک رویکرد عملی در پیش بگیریم و بتوانیم سریعترین عکس العمل نشان را دهیم».

اوپک و متحدانش پس از یک دور سخت مذاکرات در اوایل دسامبر توافق کردند جلسات خود را به صورت ماهانه برگزار کنند. اجلاس بعدی این گروه در چهارم ژانویه خواهد بود. اوپک پلاس در این اجلاس در مورد اضافه کردن 500 هزار بشکه دیگر به بازار نفت  تصمیم‌گیری خواهد کرد.

 عبدالعزیز بن سلمان و الکساندر نواک بر تعهد خود بر قرارداد کاهش تولید اوپک پلاس تاکید کردند و گفتند روابط اقتصادی بین دو کشور با افزایش تجارت دو جانبه و سرمایه‌گذاری مشترک توسط صندوق‌های ثروت ملی آنها در حال توسعه است.

نواک گفت مذاکرات رودررو در ریاض و اجلاس ماه مارس قدم دیگری به سمت ایجاد روابط مستحکم تر است.

نواک پس از سفر خود به عربستان، با بیژن زنگنه وزیر نفت ایران در مسکو دیدار خواهد کرد. زنگنه همچنین قصد دارد با نیکولای شالگینوف، وزیر امور خارجه روسیه دیدار و در مورد آخرین تحولات بازار نفت گفتگو کند.

وزیر نفت ایران گفت این کشور قصد دارد در 2021 تولید نفت خود را دوبرابر کرده و تا 4.5 میلیون بشکه در روز افزایش دهد.  این اقدام ایران تلاش‌های اوپک ‌پلاس برای تثبیت بازار نفت را به چالش خواهد کشید.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر