شناسه خبر: 16555

معاون رئیس جمهوری: ۸۰ درصد مشاغل خانگی توسط زنان اداره می‌شود

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: ۸۰ درصد مشاغل خانگی توسط زنان اداره می‌شود که این امر کمک می‌کند تا زنان در کنار خانواده فعالیت اقتصادی نیز داشته باشند .

معصومه ابتکار روز شنبه در جلسه شورای برنامه‌ریزی استان آذربایجان شرقی که به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد، از اقدامات موثر و گسترده آذربایجان شرقی برای تحقق سند ارتقای زنان و خانواده و پیشبرد برنامه های دولت تدبیر و امید و سیاست های ابلاغی ریاست جمهوری در موضوع زنان و خانواده و سیاست هایی که رهبر معظم انقلاب در موضوعاتی مانند خانواده ابلاغ کرده اند قدردانی کرد.

وی با بیان اینکه در این دوره موفق شدیم یک حرکت برنامه محور برای تحقق عدالت جنسیتی مبتنی بر پژوهش و داده های علمی داشته باشیم، گفت: برنامه ها به صورت علمی و مستند در هر استان تنظیم و به تصویب شورای برنامه ریزی آن استان رسیده است و همه دستگاه های دولتی و غیردولتی برای برطرف کردن کاستی ها در این حوزه هم پیمان شدند.

ابتکار اظهار کرد: برخی پروژه ها و طرح های مختلف در آذربایجان شرقی با اعتبارات ملی و برخی با اعتبارات استانی با جدیت اجرا و دنبال می شوند که از جمله این طرح ها می توان به طرح های ارتقای تاب آوری اجتماعی، استانداردسازی محصولات ، ارتقای سطح سواد آموزی دختران روستایی و عشایری، توان افزایی تشکل ها و توان افزایی زنان سرپرست خانوار اشاره کرد که همگی در جهت اجرا و تحقق سند ارتقای زنان و خانواده است .

وی با اشاره به ایجاد الگویی برای مشاغل خانگی ، اضافه کرد: همزمان با ایجاد الگو، استاندارد مشاغل خانگی را نیز تصویب کردیم و دستورالعمل اجرایی استانداردسازی مشاغل خانگی نیز رونمایی شد.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری افزود: برای کمک اقتصادی به زنان سرپرست خانوار با بانک مرکزی برای پرداخت تسهیلات قرض الحسنه مذاکره کردیم که در آذربایجان شرقی ۲ هزار و ۸۳ زن سرپرست خانوار از این تسهیلات استفاده کردند و ۵۰ نفر از زنان روستایی نیز برای استفاده از تسهیلات قرض الحسنه جدید معرفی شده اند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه زنان سرپرست خانوار امکان وثیقه گذاری سند را نداشتند با همکاری بانک مرکزی تدابیری اندیشیده شد تا بانک ها سهام عدالت آنان را به عنوان وثیقه زنان سرپرست خانوار بپذیرند.

ابتکار همچنین با اشاره به انعقاد تفاهم نامه همکای با ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: طرح هایی در سطح ملی و استانی در راستای پیشگیری از اعتیاد و با مشارکت تشکل های مردم نهاد در تمام استان ها اجرا خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه سامانه رصد و پایش سند ارتقای زنان و خانواده طراحی و راه اندازی شده است، گفت: این کار برای اولین بار در حوزه زنان و خانواده رخ می دهد تا حرکت برنامه ای در این حوزه و شاخص های عدالت جنسیتی و شاخص های خانواده ای که داریم را رصد و پایش کنیم تا نتایج موثری در بهبود و تغییر وضعیت زنان و خانواده داشته باشیم.

 

ارسال نظر