کدخبر: ۱۶۶۱۵

تولید جهانی نفت و سوخت های مایع در ۲۰۲۰ تا ۹۴.۲۵ میلیون بشکه در روز سقوط کرد و انتتظار نمی‌رود در ۲۰۲۱ به سطح قبل از کرونا بازگردد.

 به گزارش اقتصاد نگار به نقل از رویترز، با وجود اینکه قیمت جهانی نفت 2020 را با حدود 51 دلار در هر بشکه  یعنی نزدیک به متوسط سال های 2015 تا 2017 به پایان می‌رساند، ولی سالی پر از بی‌ثباتی را پشت سر گذاشته است. قیمت نفت خام آمریکا در ماه آوریل به محدوده منفی سقوط کرد و نفت برنت تا کمتر از 20 دلار در هر بشکه پایین آمد که نتیجه همه‌گیری ویروس کرونا و جنگ قیمت بین عربستان و روسیه بود.

 پس از آن، در شرایطی که همه‌گیری ویروس کرونا تقاضا برای سوخت را در کل دنیا از بین برده بود، قیمت نفت روند بهبود خود را آغاز کرد. در حالیکه سقوط قیمت نفت خام آمریکا تا کمتر از منفی 40 دلار در هر بشکه دیگر در 2021 تکرار نخواهد شد، ولی قرنطینه‌ها و محدودیت‌های جدید و واکسیناسیون مرحله به مرحله کرونا همچنان تقاضا را در سال آینده میلادی و یا حتی پس از آن محدود می‌کند.

 طبق گفته پیتر مک نالی، سرپرست بخش صنعت و انرژی شرکت ترد بریج:« ما قبلاً هرگز شاهد چنین شرایطی نبوده‌ایم. نه در بحران بزرگ مالی و نه پس از واقعه یازدهم سپتامبر. تاثیر کرونا بر تقاضای نفت قابل توجه و سریع بوده است».

 تقاضا برای سوخت های فسیلی در سال های آینده حتی پس از پایان همه‌گیری کرونا هم پایین تر خواهد بود چون کشورها به دنبال محدود کردن تولید گازهای آلاینده به منظور کند کردن روند تغییرات جوی هستند. شرکت های بزرگ نفت مثل بریتیش پترولیوم و توتال عقیده دارند اوج تقاضای جهانی برای نفت در 2019 بوده است.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرد تولید جهانی نفت و سوخت های مایع در 2020 تا 94.25 میلیون بشکه در روز کاهش یافته است در حالی که در 2019 برابر با 100.61 میلیون بشکه در روز بود. انتظار می‌رود این رقم در سال آینده میلادی تنها تا 97.42 میلیون بشکه در روز افزایش یابد.

 با گسترش همه‌گیری ویروس کرونا و وضع محدودیت‌ها و قرنطینه ها و در خانه ماندن مردم، مصرف جهانی سوخت و سوخت های مایع تا 92.4 میلیون بشکه در روز در 2020 پایین آمده است یعنی 9 درصد کاهش نسبت به 101.2 میلیون بشکه در روز مصرف شده در 2019.

 حدود 1.5 میلیون بشکه در روز از ظرفیت پالایش پالایشگاه‌های جهان از بازار خارج شده است.

 چند ماه آینده بسیار بی‌ثبات خواهد بود چون سرمایه‌گذاران با کاهش تقاضا در برابر افزایش عرضه نفت برخی تولیدکنندگان از جمله اوپک و متحدانش مواجه خواهند بود.

 انتهای پیام/

 

ارسال نظر