کدخبر: ۱۶۶۳۲

ایران و سوریه به منظور گسترش و تعمیق همکاری های دو جانبه تجاری، تسهیل انتقال پول بین این دو کشور و دور زدن تحریم های بین المللی، در حال برنامه ریزی برای ایجاد یک بانک مشترک و سوئیفت داخلی هستند.

به گزارش اقتصاد نگار به نقل از میدل ایست مانیتور، یک مقام ارشد ایرانی اعلام کرد که ایران و سوریه به منظور گسترش و تعمیق همکاری های دو جانبه تجاری، تسهیل انتقال پول بین این دو کشور و دور زدن تحریم های بین المللی، در حال برنامه ریزی برای ایجاد یک بانک مشترک هستند.

گل محمدی، عضو ارشد ستاد توسعه اقتصادی ایران، عراق و سوریه روز شنبه در گفتگو با خبرگزاری دولتی چین (شینهوا) اظهار داشت: ما همچنین در تلاش هستیم به منظور مقابله با تحریم ها یک سوئیفت (مکانیزم) داخلی بین بانک های مرکزی ایران و سوریه ایجاد کنیم.

این مکانیسم سوئیفت باعث خواهد شد تا تهران و دمشق به سرعت، به راحتی و با دقت بتوانند پول بین دو کشور ارسال و دریافت کنند.

بر اساس این گزارش، مزیت اصلی این روش دور زدن تحریم های اعمال شده علیه هر دو کشور توسط کشورهای غربی به خصوص ایالات متحده است.

گفته می شود عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی ایران از سوریه خواسته است تا موانع جلوگیری از تأسیس بانک مشترک را برطرف کند.

اخبار مربوط به ایجاد بانک مشترک بین ایران و سوریه در حالی اعلام می شود که آمریکا هفته گذشته تحریم های جدیدی علیه بانک مرکزی سوریه اعمال کرد.

این در حالی است که بحران اقتصادی در سوریه رو به وخامت می رود و کالاهای اساسی مانند گندم و سوخت با کمبود مواجه شده و قیمت مواد غذایی نیز به شدت افزایش یافته است.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر