کدخبر: ۱۶۷۳۰

بهبود سریع اقتصاد چین باعث شده سرمایه‌گذاران از ارز چین برای تجارت استفاده کنند و نسبت به ارزش دلار به عنوان ارز ذخیره تردید داشته باشند.

 به گزارش اقتصاد نگار به نقل از بلومبرگ، بهبود سریع اقتصاد چین از بحران کرونا ادامه سلطه 50 ساله دلار آمریکا در بازارهای جهانی را مورد تردید قرار داده است.

 

تلاش آمریکا برای کنترل ویروس کرونا و احیای اقتصاد آن کاملاً در تضاد با شرایط چین است که اقتصاد در آن به سرعت در حال رشد است. این اختلاف به همراه ضعیف ترین عملکرد دلار از 2017 و افزایش ارزش یوان و همچنین تمایل سرمایه‌گذاران چینی به سرمایه‌های داخلی نشان می‌دهد که سلطه دلار هدف گرفته شده است. سرمایه‌گذاران از ارز چین برای تجارت استفاده می‌کنند و نسبت به ارزش دلار به عنوان ارز ذخیره تردید دارند.

 کاهش تمایل به دلار به عنوان ارز ذخیره سالهاست پیش‌بینی می‌شود. قبلاً یورو را به جای یوان جانشین دلار در نظر می‌گرفتند. ولی هیچ چیز نتوانست دو عامل اصلی سلطه دلار را تغییر بدهد: نقش آمریکا به عنوان موتور رشد جهان و همچنین انتخاب دلار به عنوان گزینه اول  توسط سرمایه‌گذاران در هنگام بحران های جهانی.

 ولی اخیراً این عوامل متزلزل شده‌اند. همه‌گیری ویروس کرونا عوامل سلطه دلار را از بین برده است و حالا این یوان است که به عنوان یک ارز ایمن در بحبوحه بحران کرونا مورد توجه قرار می‌گیرد.

 تحلیلگران عقیده دارند مرکز اقتصاد جهان در حال تغییر است و بازارهای ارز این تغییر را به مرور زمان نشان می‌دهند.

 چین، دومین اقتصاد بزرگ دنیا، پس از کنترل موفق کرونا 5 سال زودتر از آنچه پیش‌بینی می‌شد، آمریکا را به عنوان موتور رشد اقتصاد دنیا کنار می‌گذارد. ‌پیش‌بینی می‌شود تولید در آمریکا در 2021 حدود 3.9 درصد افزایش یابد، در حالی که این رقم برای چین برابر با 8 درصد خواهد بود. بانک مرکزی چین اعلام کرده سیاست‌های پولی خود را سخت‌تر خواهد کرد، در حالی که فدرال رزرو آمریکا همچنان نرخ بهره را پایین نگه داشته که باعث ضعف بیشتر دلار می‌شود.

 سرمایه‌گذاران طی دوازده ماه منتهی به پایان سپتامبر، 135 میلیارد دلار در اوراق قرضه چین سرمایه‌گذاری کرده‌اند، در حالیکه  آشفتگی‌های به وجود آمده در بازار بورس نیویورک در مورد خارج کردن شرکت‌های چینی، فضای سرمایه‌گذاری در آمریکا را بی ثبات کرده است.

 با وجود اینکه 60 درصداز ارزهای ذخیره دنیا را طی دو دهه گذشته دلار تشکیل داده است، ذخایر جهانی دلار در پایان سه ماهه سوم 2020 به پایین ترین رقم از 1996 رسید. یوان تنها ارزی است که سهم آن از ذخایر دنیا طی 9 ماه اول 2020 تا 2.1 درصد بالا رفته است. یوان در حال حاضر پنجمین ارز بزرگ دنیا در پرداخت‌های جهانی است و حدود 2 درصد از نقل و انتقال های مالی دنیا را تشکیل می‌دهد.

 انتهای پیام/

 

ارسال نظر