کدخبر: ۱۷۰۰۵

زمزمه های راه اندازی بازار هدف در فرابورس از چندی پیس به گوش مبرسد و این موضوع یکی از اقداماتی بود که وعده آن از سوی رئیس سابق سازمان بورس و اوراق بهادار نیز داده شد. بازاری که قرار است به عنوان یکی از بازارهای فرابورس ایران متشکل از دو تابلوی اصلی و فرعی ایجاد شود.

به گزارش اقتصاد نگار، بحث ورود شرکت‌های خصوصی به بازار سرمایه به عنوان یکی از اصلی‌ترین اولویت‌ها در جلسات حدود دو ماه پیش شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی مطرح شد و در این راستا اتاق بازرگانی وعده داد مقدمات لازم برای این موضوع را فراهم کند.

براین اساس حسین سلاح‌ورزی،  یکی از اعضای شورای عالی بورس و همچنین نایب رییس اتاق بازرگانی ایران چندی قبل در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: به زودی تابلوی جدیدی با نام «بازار هدف» راه‌اندازی می‌شود که در آن طیف وسیعی از کسب و کارهای نوین و دانش بنیان (حتی در مقیاس استارت‌آپی) امکان پذیرش خواهند داشت.

وی پیش بینی کرده با اجرای این طرح راه تازه‌ای برای تامین مالی کسب و کارهای نوآورانه در ایران گشوده خواهد شد. براین اساس فرابورس اعلام کرده است که آخرین دستورالعمل و شرایط پذیرش شرکت‌ها در این بازار به زودی اعلام می‌شود و قرار است بسیاری از پرونده‌هایی که برای فرابورس ارسال می‌شود و شرایط بازار اول و بازار دوم را احراز نمی‌کنند در بازار هدف پذیرش شود.

موضوعی که حسن قالیباف اصل، رئیس سابق سازمان بورس و اوراق بهادار در جلسه تودیع خود به آن اشاره و اعلام کرده که قرار است این بازار راه اندازی شود.

بازار هدف چیست؟

 بازار هدف به عنوان یکی از بازارهای فرابورس ایران متشکل از دو تابلوی اصلی و فرعی ایجاد خواهد شد.  شرکت های دارای چشم انداز روشن از رشد و سودآوری که شرایط پذیرش در بازارهای اول و دوم فرابورس را ندارند، می توانند بر اساس شرایط پیش بینی شده در مقررات که نسبت به شرایط پذیرش در دو بازار یاد شده ساده تر است، در این بازار و هر یک از تابلوهای آن پذیرش شده و اوراق بهادار آن ها با شرایط متفاوتی که برای هر تابلو متناسب با ویژگی  شرکت های پذیرفته شده در آن در نظر گرفته شده است، معامله شوند.

درواقع بازار هدف، به منظور رفع موانع و مشکلات شناسایی شده در بازار شرکت های کوچک و متوسط فرابورس ایجاد و جایگزین این بازار خواهد شد.

راه اندازی بازار هدف در چه مرحله ای قرار دارد؟

به گفته مریم صفاریان، سرپرست مرکز پژوهش، توسعه و مطالعات اسلامی سازمان بورس و اوراق بهادار عرضه و نقل و انتقال اوراق بهادار و نحوۀ انجام معاملات اوراق بهادار در فرابورس ایران، به منظور ایجاد بازار هدف مصوب شد.

بر این اساس و به نقل از سایت سازمان بورس و اوراق بهادار، به دلیل ماهیت شرکت های پذیرفته شده در بازار هدف، صرفاً سرمایه گذاران واجد شرایط اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی که بر اساس ضوابط و معیارهایی از قبیل سواد مالی، تجربه کاری و سابقه فعالیت در بازار سرمایه می توانند در این بازار فعالیت کنند.

نخستین شرکت کدام است؟

چندی پیش اعلام شد که شرکت پیشگامان فناوری دانش آرامیس با نام تجاری " تپسی" پس از ارزیابی کارشناسی به صورت مشروط در بازار دوم فرابورس پذیرش شده و قرار است حسابرسی ویژه‌ای در مورد این شرکت انجام شود و چنانچه شرایط پذیرش در بازار دوم را کسب نکرد، پذیرش در بازار هدف به این شرکت پیش‌ بینی شده است و ممکن است تپسی نخستین شرکتی باشد که در بازار هدف پذیرش خواهد شد.

انتهای پیام

 

ارسال نظر