شناسه خبر: 17482

روسیه تولید نفت را در ماه آوریل افزایش داد

روسیه در ماه گذشته میلادی طبق قرارداد اوپک پلاس بر تولید خود افزوده و حدود ۴۲.۸۱ میلیون تن نفت خام و میعانات گازی تولید کرده است

 به گزارش اقتصاد نگار به نقل از بلومبرگ، روسیه در ماه آوریل در نتیجه افزایش سهمیه‌اش طبق قرارداد کاهش تولید اوپک پلاس، تولید نفت خود را افزایش داد. اطلاعات اولیه وزارت انرژی روسیه نشان می‌دهد این کشور در ماه گذشته میلادی 42.81 میلیون تن نفت خام و میعانات گازی تولید کرده است که معادل 10.6 میلیون بشکه در روز و 1.9 درصد بیشتر از ماه مارس است.

 این اطلاعات اعلام شده میزان تولید نفت خام و میعانات گازی را به طور جداگانه در بر نمی‌گیرد. میعانات گازی نوعی نفت سبک است که از گاز طبیعی گرفته می‌شود و از قرارداد کاهش تولید اوپک پلاس معاف شده است. بنابراین تخمین میزان تبعیت روسیه از این قرارداد سخت است. اگر میزان تولید میعانات گازی در آوریل به اندازه ماه مارس یعنی حدود 900 هزار بشکه در روز باشد،آن وقت تولید نفت خام روسیه برابر با 9.56 میلیون بشکه در روز خواهد بود یعنی 180 هزار بشکه بیشتر از سهمیه این کشور طبق قرارداد اوپک پلاس.

 الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه هفته گذشته در مصاحبه‌ای با تلویزیون دولتی این کشور گفت روسیه تقریباً 100 درصد به قرارداد کاهش تولید پایبند است. طبق گزارش آژانس بین المللی انرژی، متوسط سطح تعهد روسیه به این قرارداد از ماه مه 2020 تا مارس 2021 برابر با 95 درصد بوده است.

 روسیه و قزاقستان تنها کشورهای عضو ائتلاف اوپک پلاس هستند که اجازه داشتند بین ماه‌های فوریه و آوریل تولید خود را افزایش دهند. تولید سایر اعضای این ائتلاف ثابت مانده و عربستان هم به طور داوطلبانه یک میلیون بشکه در روز از تولید نفت خود را کاهش داده است. سهمیه تولید روزانه روسیه در ماه آوریل 130000 بشکه در روز افزایش یافت. قبل از آن هم در ماه‌های فوریه و مارس روزانه 65 هزار بشکه در روز به تولید این کشور اضافه شده بود.

 سازمان کشورهای صادر کننده نفت و متحدانش هفته گذشته برنامه خود را برای افزایش حدود 2 میلیون بشکه‌ای تولید بین ماه‌های مه تا جولای اعلام کردند.

 روسیه قرار است طی این ماه‌ها 114 هزار بشکه در روز به تولید خود بیفزاید.

 انتهای پیام/

 

ارسال نظر