شناسه خبر: 17738

مهندس درویشی : بیش از ۸۰ درصد مزارع گندم امسال با خشک سالی مطلق مواجه شده است

به گزارش اقتصاد نگار، مهندس خیر اله درویشی مدیر جهاد کشاورزی ازنا و کارشناس حوزه کشاورزی در گفت و گو با اقتصاد نگار گفت؛ صرفنظر از شرایط حاکم بر کشاورزی در سال زراعی جاری که ناشی از وضعیت آب و هوایی کاملاً خاص در سالجاریست که در ادامه به آن پرداخته خواهد شد در مجموع شهرستان ازنا را باید یکی از قطبهای اساسی و اثر گذار کشاورزی لرستان محسوب نمود،علیرغم اینکه مساحت اراضی کشاورزی شهرستان ازنا کمتر از ۷ درصد از مساحت کل اراضی استان لرستان است حدود ۱۴ درصد از تولیدات بخش کشاورزی لرستان در زیر بخش های مختلف زراعی، باغی، دام و طیور، شیلات و گلخانه ها متعلق به ازناست یعنی حدود ۴۰۰ هزارتن از مجموع ۲/۹ میلیون تن تولیدات کشاورزی لرستان در شهرستان ازنا تولید میشود. در زمینه گندم سالانه حدود ۲۴ درصد از تولید گندم لرستان را ازنا تولید میکند.

مهمترین موضوع در بحث تولیدات کشاورزی ازنا توازن در تولید است بگونه ای که در همه زیر بخش ها وضعیت مناسبی در شهرستان وجود دارد بطوری که در بحث تنوع تولیدات کشاورزی ۲۵ نوع محصول زراعی و ۱۷ نوع محصول باغی در این شهرستان تولید میشود که یک تنوع مطلوب مناطق سردسیری محسوب میشود که البته این تولیدات از کیفیت و کمیت مطلوب و قابل قبولی برخوردار است.

از شاخص های مهم کشاورزی شهرستان ازنا این است که این شهرستان قطب تولید حبوبات در زمینه لوبیا قرمز، چیتی و سفید محسوب میشود و لوبیای ازنا یک برند ملی است و به واسطه تولید سالیانه حدود ۱۶ هزار تن انواع لوبیا در شهرستان ازنا، هر ساله استان لرستان مقام اول تولید حبوبات کشور را کسب میکند.

در مورد تولید محصولات شیلاتی نیز بخصوص در حوزه ماهیان سردآبی شهرستان ازنا در رده های اول تا سوم استان میباشد . اما در سال زراعی جاری چالش شدید کاهش بارندگی ها و بروز خشکسالی شرایط کاملاً خاص و تقریباً بی نظیری را برای شهرستان ازنا رقم زد.

برابر ارزیابی های به عمل آمده شهرستان ازنا با میزان ۲۳۳ میلیمتر بارندگی در سال زراعی ۱۴۴۰-۱۳۹۹ به عنوان خشکترین شهرستان استان لرستان شناخته شد!

این خشکسالی خسارات سنگینی را به بهره برداران تحمیل نمود بگونه ای که از مجموع ۱۸۵۰۰ هکتار مزارع گندم دیم شهرستان بیش از ۱۷۰۰۰ هکتار با خشکی مطلق مواجه و عملاً قابل برداشت نمیباشند، این خشکسالی حدود ۱۵ درصد از مزارع گندم آبی را نیز کاملا از بین برد.

علاوه بر خشکسالی، سرمازدگی کم نظیر بهاره در سالجاری و افت ناگهانی ۱۸ درجه ای دمای هوا در فروردین ماه خسارات جبران ناپدیری به باغات شهرستان وارد نمود و بیش از ۹۰ درصد باغات وارد مرحله زایشی و تولید میوه نشدند.

بحران کم آبی امسال کم سابقه و بسیار جدی بوده و کماکان ادامه دارد و کشتهای بهاره را با تهدید جدی مواجه نموده است.

ما به عنوان خدمتگزار مردم در بخش کشاورزی از زمستان گذشته شرایط سخت کم آبی را پیش بینی کرده و به انحاء مختلف به اطلاع کشاورزان عزیز رساندیم و مناسبترین راه کار عبور از این بحران را رعایت الگوی کشت، خودداری از کشت محصولات آبدوست و کاهش سطح زیر کشت محصولات بهاره اعلام کردیم.

علاوه بر چالش بارندگی، امسال با یک پدیده نادر بنام آلبیدو نیز برخورد داشته ایم به این صورت که در فروردین ‌ماه اقلیم شهرستان ازنا ۱۲ روز ممتد با گردو غبار همراه بوده است که این گردو غبار با فرونشستن در سطح برف در اشترانکوه و کدر نمودن آن موجب جذب هر چه بیشتر انرژی خورشیدی گردیده که باعث شده برف ذخیره شده در اشترانکوه سریعتر از روال عادی آب شود و لذا بحران کم آبی را مضاعف نمود.

ارسال نظر