شناسه خبر: 17746

آدم های غیر متخصص و منفعت طلب در اقتصاد ایران زندگی مردم را به سخره گرفته‌اند

دکتر سعید الهیاری استاد اقتصاد در گفت و گو با اقتصاد نگار گفت: شاید شنیده باشید که علت تورم بالا و کاهش ارزش پول در یک کشور را چاپ یا انتشار پول بی پشتوانه توسط بانک مرکزی عنوان کنند .

از این منظر اگر پول با پشتوانه طلا منتشر شود که رنگ آن هم دلربا است مشکل تورم بروز نمی کند این بحث در دنیای امروز بی اساس است و به قول استادان آمار همبستگی بین پول و تورم وجود ندارد، باید واکنش های اقتصادی کشور مورد بررسی قرار بگیرد .

تجارب اقتصادی جهان نشان می دهد تنها نکته مهم در این برهه متناسب سازی میزان انتشار پول با نیاز حقیقی اقتصاد و رشد حقیقی آن است.

به عنوان تاییدی بر این بحث کافی است عملکرد اقتصاد ایران از سال ۱۳۵۳ تا ۱۳۵۶ مرور شود. در این دوره خالص دارایی‌های خارجی بانک مرکزی از کل پایه پولی بیشتر بوده یعنی پول منتشر شده از سوی بانک مرکزی دارای بیش از صد در صد پشتوانه طلا و ارز بوده است. (دو دارایی که قابل تبدیل به هم هستند) با این حال نرخ تورم شروع به افزایش کرد و در سال ۱۳۵۶ به بیش از ۲۴ درصد رسید. این اتفاق نشان می دهد صرف این که پول با پشتوانه باشد، مانع تورم نمی شود.

متاسفانه این روزها تریبون اقتصادی کشور به دست آدم‌های غیر متخصص افتاده و هرآنچه برایشان نفع و منفعت خود و جایگاه شغلی خود در وزارت خانه ها و بانک ها هست را بیان میکنند ، تصمیم سازی کرده و زندگی مردم را سخره میگیرند ، اقتصاد را باید درست و تخصصی بررسی کرد!

 

ارسال نظر

آخرین اخبار