شناسه خبر: 17772

‏خرید و فروش خودرو نصف شد؛ اگر نیاز مصرفی دارید، خودرو بخرید اگر نه، دست نگهدارید

گزارش عملکرد خودروسازان داخلی در چهار ماهه نخست سال جاری نشان می‌دهد در سالی که مزین به نام تولید، مانع‌زدایی‌ها، پشتیبانی‌ها است، خودروسازان پس رفت کرده و تولید انواع سواری، وانت و خودروهای اتوبوس، مینی‌بوس و میدل‌باس با کاهش تولید نسبت به چهارماهه ابتدایی سال گذشته روبرو شده‌اند و تنها تولید کمباین و تراکتور افزایش یافته است.

حمید کریمی، رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو کرج  گفت: اکنون تقاضا برای خرید خودرو نصف شده است. البته در چند وقت اخیر به دلیل نوسان قیمت خودرو برخی دلالان با هجوم به بازار، خودرو خریدند و خودروهای پر تقاضا را در پارکینگ‌ها دپو کردند تا در مواقع دیگری آن را بفروشند

وی افزود: حالا توصیه ما به مردم این است که چنانچه نیاز مصرفی دارند، خودرو بخرند. در غیر این صورت برای خرید خودرو دست نگهدارند!

 

به گزارش اقتصاد نگار، طبق  آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) طی چهار ماه نخست سال جاری، نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب تولید کمباین (ماشین‌های برداشت محصولات دانه‌دار کشاورزی) ۳۰.۹ درصد و تراکتور ۲.۴ درصد افزایش یافته است اما در مقابل تولید وانت ۱۱.۳ درصد، اتوبوس، مینی‌بوس و میدل‌باس ۱.۱ درصد و انواع سواری یک درصد افت کرده است.

از ابتدای سال جاری تا پایان تیرماه امسال ۲۹۲ هزار و ۵۰۰ دستگاه از انواع خودرو سواری تولید شده که نسبت به تعداد دستگاه سواری تولید شده در چهار ماهه ابتدایی سال گذشته که معادل ۲۹۵ هزار و ۴۰۰ بوده، یک درصد کمتر شده و در حقیقت سواری‌سازان درجا زده‌اند.

همچنین تولید انواع اتوبوس، مینی‌بوس و میدل‌باس نیز ۱.۱ درصد در چهار ماهه ابتدایی سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته و از ۵۴۴ دستگاه به ۵۳۸ دستگاه رسیده است.

بیشترین میزان کاهش تولید نیز در تولید وانت‌ها دیده می‌شود که تولید آن‌ها در مدت مذکور سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۱.۳ کاهش را ثبت کرده است. در حالی که در مجموع چهار ماه نخست سال گذشته ۲۵ هزار و ۲۸۳ دستگاه وانت تولید شده بود، این میزان در مدت مشابه امسال به ۲۲ هزار و ۴۱۵ دستگاه  رسیده است.   

در مقابل اما طی چهار ماه نخست سال ۱۴۰۰ بیشترین میزان افزایش تولید نسبت به مدت مشابه سال گذشته مختص کمباین‌هاست که از ۱۶۵ دستگاه با افزایش قریب به ۳۱ درصدی به ۲۱۶ دستگاه رسیده است.  

پس از آن‌ نیز تراکتور با ۴.۱ درصد افزایش تولید، تنها آمار افزایشی تولید خودروها هستند. در مجموع در چهار ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۹، حدود ۵۷۹۸ دستگاه تراکتور تولید شده است که این میزان در مدت مشابه سال جاری به ۵۹۳۸۹ دستگاه رسیده است.

علاوه بر این‌ها، میزان تولید لاستیک خودرو نیز در چهار ماهه امسال نسبت به همین مدت در سال گذشته که ۸۵ هزار تن بوده، به ۸۷ هزار و ۸۰۰ تن رسیده و رشد ۳.۳ درصدی را رقم زده است.

انتهای پیام

 

ارسال نظر

آخرین اخبار