شناسه خبر: 17781

در صورت رفع تحریم ها

تورم نصف می شود

اقتصادنگار-اگر تحریم‌ها رفع شود، تورم به نصف می‌رسد، با وجود درآمد ۴٠میلیارد دلاری در پساتحریم، نمی‌توان انتظار بهبود فوری اقتصاد را داشت.

احمد ماجد استاد اقتصاد دانشگاه تهران و کارشناس مسائل اقتصادی در گفت و گو با اقتصاد نگار گفت: دولت جدید در چند ماه آینده ایران مذاکرات برجام را در  پیش خواهد داشت و اگر رفع تحریم  به نتیجه برسد و همکاری ها با کشورهای دیگر اتفاق بیفتد میزان تورم کنونی کشور ممکن است به نصف برسد یعنی در شرایط کنونی که تورم ۴۰ درصد است به نصف این میزان تورم خواهیم رسید و می توان انتظار ترمیم این وضعیت در بلندمدت را داشت.

ماجد در ادامه بیان داشت:  گرچه درآمدهای نفتی ایران بعد از رفع تحریم ها افزایش می یابد و ممکن است بودجه کشور از این بخش هم تا ۴۰ میلیارد دلار هم تامین شود اما به دلیل اینکه اقتصاد کشور در سال های گذشته به شدت آسیب دیده به سرعت نمی توان انتظار بهبود شرایط را داشت.

این کارشناس حوزه اقتصادی بیان داشت؛ اگر این  سیاست های در دیپلماسی کشور دنبال شود عملا دولت آینده از موضوع کسری بودجه نجات می یابد البته دولت با آزادسازی پول های بلوکه که معادل درآمدی ۱۰۰ میلیارد دلاری است می تواند هر فعالیت اقتصادی را شکوفا کند یا اینکه به صورت هزینه های جاری نقدینگی کشور را بالا ببرد و مشکلات تورمی را به همراه داشته باشد و این مساله به سیاست های دولت در زمینه توزیع منابع بستگی دارد.

این استاد دانشگاه تهران گفت؛ به طور قطع اگر تحریم ها برطرف نشوند، FATF هم مورد تایید دولت جدید قرار نمی گیرد در این شرایط مسائل  مالی با چالش مواجه خواهند شد و حتی نوسانات قیمت دلار هم دوباره بروز می کند و نتیجه این اثر می تواند افزایش تورم باشد.

این استاد دانشگاه در پایان بیان داشت؛ اگر تامین منابع بودجه امسال وابسته به چاپ اسکناس باشد در سال جاری هم تورم به شدت افزایش می یابد، و تا سطح ۴۰ تا ۵۰ درصد خواهد رسید البته پیش بینی می شود که توافق برجام حاصل شود و باید دید رئیس جمهور جدید و تیم اقتصادی وی چه تصمیم را بگیرند. 

/ انتهای پیام

 

ارسال نظر