شناسه خبر: 18022

معدن مس افغانستان با ذخیره 240 میلیون تن ماده معدنی مس عیار 2.3 درصد، اکنون در تصرف طالبان است

به گزارش اقتصاد نگار؛ کیوان جعفری طهرانی کارشناس حوزه فولاد نوشت:

با توجه به اینکه نگاه رسانه های جهان روی افغانستان افتاده، Fastmarkets نگاهی داشته به اینکه بعید است ادعاهای گزارش شده درباره قراردادهای معدنی آتی چین به زودی محقق شود.

معدن مس عینک که مشهورترین پروژه مس افغانستان است به عنوان ذخیره مس در پشتو در ایالت لوگر در نظر گرفته می شود.

براساس اعلام سازمان زمین شناسی آمریکا USGS این ذخیره 240 میلیون تن ماده معدنی مس عیار 2.3 درصد را در خود جای داده و آنرا به یکی از بزرگترین پروژه های بکر عالی در سطح جهان تبدیل کرده است.

درحالی که صحنه های فجایع انسانی در افغانستان در پی تصرف این کشور توسط طالبان از سوی گروه های مردمی اطلاع رسانی می شود سرنوشت ذخایر عظیم فلزات و مواد معدنی آن از جمله معدن مس عینک دوباره مطرح شده است.

ذخایری مانند مس عینک به طور فزاینده کمیاب هستند و این سوال که چه کسی به آنها دسترسی خواهد یافت اهمیت زیادی دارد.

در حالی که کشورها و صنایع به سمت اهداف عالی انتقال انرژی حرکت می کنند، تلاش برای ذخایر محدود فلزی برای تقویت این تغییر در دست انجام است.

تحلیلگر و مشاور صنایع فلزی Robin Bhar می گوید: نخستین عمق سنجیها و اکتشافات موید این نکته بوده که پروژه مذکور یکی از پروژه های بزرگی است که مس جهان را تامین می کند اما اینکه چه زمانی این امر مسجل شود به طور واضح مشخص نیست.

وی گفت: بر اساس ارزیابی های ما، تقاضا برای مس رو به رشد است و دستاوردهای کمی برای همه فلزات که قبلا کشف شده وجود دارد چراکه اکثر آنها پیش تر استخراج شده اند. درحالی که آثار و قراین معدن مس عینک برای زمین شناسان برجسته شده ولی موانع متعددی در راه معدنکاری این سایت باقی مانده است.

ارسال نظر