شناسه خبر: 18129

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت کرمانشاه:

۱۶ هزار کیلومتر مربع از وسعت استان کرمانشاه پهنه معدنی است

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه، وسعت خاک استان کرمانشاه را ۲۴ هزار کیلومتر مربع اعلام کرد و گفت: از این میزان ۱۶ هزار کیلومتر مربع آن پهنه معدنی است.

به گزارش اقتصاد نگار؛ «محسن دارابی» روز پنجشنبه در جلسه شورای معادن استان در سرسرای تدبیر استانداری کرمانشاه افزود: پس از چهار سال تلاش که بهره برداری از پنج پهنه معدنی استان از مرحله مطالعاتی شورای عالی معادن متوقف شده بود و به هیچ وجه کسی حق نداشت از معادن آن اکتشاف و بهره برداری کند را خارج کردیم و مجوز بهره برداری از آنها را گرفتیم.

او گفت: پس از سالها پنج پهنه؛ سنقر، هرسین، گیلانغرب، اسلام آباد و اورامانات آزاد شده اما الان با موانع و معارض متعدد محلی روبرو شده و با نامه دادستان های شهرستانی بهره برداری از آنها متوقف شده است.

دارابی در این جلسه با بررسی هر پنج پهنه معدنی استان گفت: پهنه معدنی جوانرود که بیشتر معدن سیلیس است به دلیل معارض محلی با نامه دادستانی و مصوبه شورای تامین این شهرستان با وجودی که بهره بردار آن با استعلام ۱۲گانه دستگاه اجرایی مجوز کسب کرده مدت ها از فعالیت بازمانده است و کار معدنی در این پهنه متوقف شده است.

وی همچنین به وجود معارض در پهنه هرسین، اسلام آباد و سنقر اشاره کرد که به دلیل مصوبه شورای تامین و نامه دادستانی این شهرستان ها فعالیت در آنها متوقف شده است.

رییس سازمان صمت استان کرمانشاه همچنین به نامه سازمان هوانوردی به درخواست نیروهای مسلح برای متوقف شدن فعالیت معدنی در پهنه گیلانغرب (۱۲۰ هکتار از آن ) اشاره کرد و گفت: با این شیوه که فعالیت در پهنه های معدنی متوقف می شود باید کرکره معادن در استان را پایین بکشیم و کارها را متوقف کنیم و هرچه پیگیری و تلاش ها برای آزاد سازی از این معادن انجام شده بیهوده بوده است.

دارابی بیان داشت: ۹۰ درصد معادن استان از نوع مصالح ساختمانی است و مانند دیگر استان های کویری کشور زیاد غنی نیست با این حال برای بهره برداری از آنها از ۱۲ دستگاه ها اجرایی مانند محیط زیست، شرکت آب منطقه ای، منابع طبیعی راه و شهرسازی و دیگر ادارات استعلام می شود اما بعد از مدتها تلاش برای کسب مجوز با یک مصوبه محلی و چند معارض همه فعالیت های متوقف می شود.

۲۷۰ واحد معدن در سطح استان وجود دارد که ۱۵۵ واحد آن فعال و ۹۵ واحد این معادن استخراج سنگ لاشه و بقیه سنگ تزئینی و قیر است.

 

ارسال نظر