شناسه خبر: 18190

رصد بازار خودروهای وارداتی؛

رشد 500 میلیونی قیمت در بازار خودروهای وارداتی + جدول

پرونده خودروهای وارداتی در دوماه گذشته (20 تیرماه تا 20 شهریور) با افزایش 200 تا 470 میلیون تومان بسته شد تا وارداتی ها دو ماه گذشته را با رشد قیمت به پایان رسانند.

به گزارش اقتصاد نگار؛ در مدت زمان مورد بررسی بیشترین رشد قیمت به «آزرا مدل 2019» در دو رنگ مشکی و سفید رسید و در میان وارداتی هایی که ارزیابی می شوند نیز « میتسوبیشی اوتلندر تیپ 5» سفید با رشد 200 میلیونی کمترین رشد قیمت را ثبت کرد.  

رشد عجیب قیمت خودرو در دو ماه گذشته در حالی است که در این مدت نرخ دلار نوسان بسیاری داشت و به گفته فعالان بازار خودرو این نوسان به صورت مستقیم بر بازار خودرو اثرگذار بوده است. براساس ارزیابی بازار ارز دلار در مدت زمان مورد بررسی رشدی دو هزار و 950 میلیون تومانی داشت و این میزان رشد قیمت دلار، نرخ خودروهای وارداتی را تا نزدیک به 500 میلیون تومان افزایش داد.

از سوی دیگر تغییر دولت و کابینه یکی دیگر از دلایلی است که می توان رشد قیمت در این مدت را به آن نسبت داد، به گفته فعالان بازار خودرو هرچند در حال حاضر طرح ساماندهی بازار خودرو از سوی مجلس در دست بررسی است، اما هنوز وزیر صنعت، معدن و تجارت واکنشی در خصوص خودروهای وارداتی نشان نداده و جهت این وزارتخانه در خصوص این خودروها هنوز مشخص نیست.

فعالان بازار خودرو در میان دلایل افزایش قیمت خودروهای وارداتی به این نکته نیز اشاره می کنند که محدودیت عرضه این خودروها یکی از عوامل اصلی رشد قیمت این خودروها محسوب می شود، چرا که خودروها در اختیار تعداد محدودی از واسطه ها قرار دارد و این عده هستند که در حال بازارگردانی خودوردهای واردتی هستند.  

تاثیر طرح ساماندهی خودرو

با این حال طرح ساماندهی بازار خودرو این امید را در میان فعالان بازار خودرو به وجود آورده است که در صورت تصویب این طرح شاهد تکانی در بازار خودروهای وارداتی و در نهایت خودروهای داخلی باشیم، ‌البته نه افت 50 تا 80 درصدی که دبیر انجمن واردکنندگان خودرو وعده آن را داده است. به گفته فعالان بازار خودرو میزان افت قیمتی که دادفر اعلام کرده به معنی آن است که قیمت خودروهای وارداتی به زیر یک میلیارد تومان برسد و با این شرایط رقابت خودروهای داخلی با خارجی سخت و یا شاید غیرممکن خواهد شد. این نقطه ای است که به دلیل تضاد با اقتصاد مقاومتی به صورت جدی برای مسوولین خط قرمز محسوب می شود.

با ارزیابی طرح ساماندهی بازار خودرو می توان گفت ماده ۴ طرح ساماندهی خودرو را می‌توان یکی از گره‌های اصلی تصویب این طرح دانست، براساس ماده ۴ این طرح تعرفه صفر برای ورود خودروهای هیبرید پیش‌بینی شده بود حال آنکه شورای نگهبان این ماده را مغایر بندهای ۸ و ۹ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و در نتیجه مغایر بند ۱ اصل ۱۱۰ قانون اساسی خواند و طرح را برای دومین بار به مجلس عودت داد. مخالفت شورای نگهبان در حالی صورت گرفته که در کشور ما خودروهای هیبرید و یا برقی به صورت آزمایشی صورت می گیرد و هنوز زمینه تولید این خودروها در کشور به صورت انبوه فراهم نشده است.

 واردات خودروهای دسته دوم با عمر 3 سال یکی دیگر از مواردی است که شورای نگهبان به آن ایراد گرفت، در ماده 5 این مصوبه واردات خودروهای دست‌دوم تا 3سال کارکرد آزاد شده بود، اما با ایراداتی که شورای نگهبان به این طرح گرفت، با نظر موافق اعضای کمیسیون این بند در پیش‌نویس جدید برای تامین نظر شورای نگهبان حذف شد. براساس برنامه های در دستور کار مجلس امروز قرار است این طرح در مجلس به شور گذاشته شود و آنچه مسلم است در صورتی که این طرح بتواند از خوان مجلس و پس از آن خوان شواری نگهبان عبور کند می تواند بازار خودروهای داخلی و وارداتی را تا حدودی تحت تاثیر قرار دهد.  هرچند باید منتظر این مسئله بود که چه بندهای از این طرح می توانند نظر شواری نگهبان را جلب کند.

قیمت برخی وارداتی ها در بازار

 اما خودروهای وارداتی 21 شهریور 1400 با چه قیمتی در بازار عرضه شدند؟ ارزیابی بازار نشان می دهد، «آزرا » مدل 2019 که در بازار وارداتی های در میان خودروهای جدید قرار دارد در آخرین هفته خردادماه با رنگ مشکی و بدون کارکرد با قیمتی در حدود 2 میلیارد 880 میلیون تومان در بازار عرضه شد که نسبت به دوماه گذشته رشدی 470 میلیون تومانی داشته است.

از سوی دیگر رنگ سفید این خودرو با کارکرد صفر نیز در مدت زمان مورد بررسی  با رشد 330 میلیون تومانی روبرو شد، بطوریکه این خودرو در این هفته در بازار 2 میلیارد و 780 میلیون تومان قیمت گذاری شد.

از دیگر خودروهایی وارداتی می توان به «رنو تالیمسان» مدل 2018 اشاره کرد. این خودرو نیز با   بدون کارکرد امروز در بازار با قیمت یک میلیارد و850 میلیون تومان خرید و فروش شد و با این شرایط نسبت مدت زمان مورد بررسی رشدی 300 میلیونی را تجربه کرد. رنو تالیسمان سفید نیز در 21 شهریور با قیمت یک میلیارد و 800 میلیون تومان در بازار قیمت گذاری شد.

اما «النترا» سفید مدل 2018 بدون کارکرد که از آن می توان به عنوان یکی از خودروهای پرطرفدار در بازار یاد کرد، امروز  21 شهریور 1400 با قیمت یک میلیارد و 800 میلیون عرضه شد و نسبت به مدت زمان مورد بررسی رشدی 130 میلیون تومانی را ثبت کرد. براساس ارزیابی بازار خودرو امروز «النترا» مشکی هم در بازار یک میلیارد و 600 میلیون قیمت گذاری شد.

از سوی دیگر «میتسوبیشی اوتلندر» سفید تیپ 5 بدون کارکرد نیز در مدت زمان مورد بررسی افتی 200میلیون تومانی نسبت دو ماه گذشته در بازار را تجربه کرد و قیمت آن به یک میلیارد و 950 میلیون تومان در بازار رسید. «میتسوبیشی اوتلندر» خاکستری نیز امروز با قیمت 2 میلیارد تومان در بازار معامله شد

اما «توسان ix35‌» نیز در مدت زمان مورد بررسی  دو مدل 2017 و 2018 در بازار عرضه شد. براساس رصد بازار خودرو می توان گفت مدل 2017 این خودرو بدون کارکرد و با رنگ سفید امروز با قیمت یک میلیارد و 800 میلیون تومان در بازار خرید و فروش شد و نسبت به دوماه گذشته  50 میلیونی را تجربه کرد. مدل 2018 این خودرو نیز در بازار یک میلیارد و 920میلیون تومان در بازار قیمت گذاری شد و رشد 220 میلیونی را در مدت زمان مورد بررسی تجربه کرد.

21 شهریور

 

 

ارسال نظر