شناسه خبر: 18228

بودجه سال جاری ۴۳۰ هزار میلیارد تومان کسری دارد

رئیس کمیته اصلاح ساختار بودجه مجلس ضمن تاکید بر وجود کسری ۴۳۰ هزار میلیارد تومانی بودجه در سال جاری گفت: دولت اصلاحیه بودجه ۱۴۰۰ را به مجلس ارائه کند تا برخی از تکالیفی که دولت قبل در لایحه قرار داده و هم بخشی از مصوباتی را که مجلس به آن اضافه کرده است را تعدیل کند.

به گزارش اقتصاد نگار؛ محسن زنگنه عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت  با اشاره به اینکه دولت قطعا با کسری بودجه مواجه است و باید تدبیر اصولی بیاندیشد، گفت: به موجب قانون بودجه سال جاری حدود 400 تا 430 هزار میلیارد تومان کسری روی کاغذ و یا همان تراز بودجه وجود دارد.

وی با تاکید براینکه این کسری تراز به دلیل عدم تحقق منابع درآمدی حاصل از فروش اوراق، دارایی ها، سهام شرکت‌های دولتی و نفت طی شش ماهه ابتدایی سال 1400 ایجاد شده است، افزود: در حوزه فروش نفت علی‌الرغم ادعای دولت در زمان ارائه لایحه بودجه 1400 به مجلس در خصوص فروش 2.300 میلیون بشکه نفت حتی همان تعداد حداقلی که مجلس در بودجه پیش‌بینی هم کرده بود، محقق نشد.

زنگنه تصریح کرد: در حوزه فروش سهام هم دولت باید حدود 130 هزار میلیارد سهام شرکت های خود را واگذار می‌کرد که به جهت مشکلات موجود در بازار سرمایه و عدم اعتماد پیش آمده، در ماه‌های ابتدایی سال تقریبا منابع درآمدی پیش بینی شده از این محل نیزمحقق نشد.

رئیس کمیته اصلاح ساختار بودجه مجلس تاکید کرد: بخش دیگری از منابع درآمدی بودجه سال جاری باید از محل فروش دارایی های دولت بدست می‌آمد که عدد قابل ملاحظه ای طی چند ماه ابتدایی سال از این محل بدست نیامد. در خصوص فروش اوراق هم مقداری انجام شد اما به میزان تحقق منابع در نظر گرفته شده در بودجه نبود و از آن میزان فاصله دارد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس اظهار کرد: دولت باید در همین ابتدای کار خود یک اصلاحیه و یا متمم بودجه 1400 را به مجلس ارائه کند و برخی از تکالیفی که دولت قبل در لایحه قرار داده و هم بخشی از مصوباتی را که مجلس به آن اضافه کرده است را تعدیل کند.  

وی بیان کرد: براین اساس مقداری از هزینه‌های تکلیف شده برای دولت تعدیل می‌شود و از سوی دیگر با مجوز مجلس، دولت میتواند برای تامین منابع درآمدی از محل اوراق یا محل‌های مدنظر کسری بودجه سال جاری را تامین کند.

پایان پیام

 

ارسال نظر

آخرین اخبار