شناسه خبر: 18253

سهم استارتاپ‌ها در اقتصاد جهانی به ۳ تریلیون دلار رسید

نشست مشترک مدیر مرکز نوآوری ایمینو با مدیرعامل و اعضای هیات مدیره صندوق بیمه فعالیت‌های معدنی در راستای بررسی فرصت‌ها و چالش‌های بخش معدن در اکوسیستم نوآوری امروز برگزار شد.

به گزارش اقتصاد نگار؛ نشست مشترک مدیر مرکز نوآوری ایمینو با مدیرعامل و اعضای هیات مدیره صندوق بیمه فعالیت‌های معدنی در راستای بررسی فرصت‌ها و چالش‌های بخش معدن در اکوسیستم نوآوری امروز برگزار شد.

حسین منصوری مدیر مرکز نوآوری معادن و صنایع معدنی ایران (ایمینو) در این نشست بیان کرد: در سال 2020 سهم استارتاپ‌ها در اقتصاد جهانی به 3 تریلیون دلار رسیده و 5 اکوسیستم استارتاپی جهان شامل سیلیکون، بوستون، نیویورک، لندن و پکن است. 

منصوری افزود: 50 درصد استارتاپ‌ها در آمریکا است و 25 درصد نیز در کشور چین است. همچنین 500 شرکت در این حوزه ارزش بالاتر از 1 میلیارد دلار دارند و تنها در سال 2019 نزدیک به 300 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خطر‌پذیر در جهان رخ داده است. 

 مدیر مرکز نوآوری معادن و صنایع معدنی ایران (ایمینو) عنوان کرد: اشتغالزایی بخش معدن به گونه‌ای است که به ازای هر 1 شغل مستقیم 7 شغل غیرمستقیم ایجاد می‌شود. 

وی چالش‌های بنیادین اکوسیستم نوآوری بخش معدن و صنایع معدنی را شامل سنتی بودن صنعت و نقش پررنگ دولت، اختصاص منابع مالی ناکافی، چالش‌های مدیریت ریسک، چالش‌های مالکیت فکری و ... دانست. 

منصوی در ادامه گفت: استرالیا سهم بیشتری در استارتاپ‌های معدنی در جهان دارد. در حال حاضر 200 استارتاپ در بخش معدن در کشور وجود دارد که توسط دانشگاه صنعتی شریف استخراج شده است.

مدیر مرکز نوآوری معادن و صنایع معدنی ایران (ایمینو) درباره این مرکز گفت: ایمینو در واقع حلقه انتقال‌دهنده دانش و فناوری‌های نوین به چرخه معدن و صنایع معدنی کشور است. با توجه به اهمیت این بخش و لزوم حرکت به سمت نوآوری، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی (ایمیدرو) بر آن شد تا مرکزی با تمرکز بر نوآوری و انتقال تکنولوژی و در راستای خمایت از استارت‌تاپ‌ها در بخش معدن و صنلیع معدنی کشور راه‌اندازی کند. 

وی همچنین کاهش عیار معادن و ذخایر سطحی، رشد تقاضای جهانی و رقابت جهانی را از دلایل اهمیت نوآوری دانست. 

منصوری در ادامه بیان کرد: در حال حاضر ۶ استارتاپ در مجموعه ایمینو مستقر هستند که در زمینه‌های نشان دادن ظرفیت معادن، شبیه‌سازی پروژه‌ها، شناسایی ذخایر پنهان معادن کوچک، ارائه لایسنس مختص پروژه‌های تعمیر و نگهداری، ارائه لایسنس ویژه پروژه‌های الکترونیکی و بلاکچین فعالیت دارند.

مدیر مرکز نوآوری معادن و صنایع معدنی ایران (ایمینو) فرآیند پذیریش استارتاپ در ایمینو را شامل 5 مرحله دانست و افزود: در ابتدا ثبت ایده و طرح در سامانه ایمینو انجام می‌شود و سپس مرحله پیش غربالگری، ارزیابی توسط کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت، ارائه ایده و طرح به صورت حضوری و در نهایت انتخاب ایده برتر انجام‌ می‌شود. پس از پذیریش ایده طی فرخوانی که اعلام می‌شود در صورت تمایل بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری وارد مذاکره می‌شویم و اگر بخش خصوصی نسبت به ایده علاقمند نبود ایمینو از ایده مورد نظر حمایت می‌کند. 

وی تاکید کرد: بی‌اعتمادی جامعه معدنی نسبت به استارتاپ‌ها باید رفع شود چرا که ایمینو نیازمند حمایت جامعه معدنی است.

تزریق فناوری و نوآوری به بخش معدن توسط ایمینو

 در ادامه این نشست فرید دهقانی مدیرعامل صندوق بیمه فعالیت‌های معدنی کشور بیان کرد: یکی از مهم‌ترین بخش‌‌هایی که اهداف ایمیدرو را به منصه ظهور می‌رساند ایمینو است. این مرکز خلاقیت را به بخش خصوصی معادن کشور انتقال می‌دهد.

مدیرعامل صندوق بیمه فعالیت‌های معدنی کشور گفت: مرکز ایمینو با تزریق فناوری و نوآوری به بخش معدن می‌تواند به این بخش کمک شایانی داشته باشد و به ویژه در کاهش هزینه‌های لجستیک بسیار موثر باشد. 

وی ادامه داد: در طی دو سال گذشته بر این باور بودیم که حمایت از استارت‌تاپ‌های و شتابدهنده‌های بخش معدن بسیار ضروری است لذا تیم صندوق نخستین گام را برای اهمیت دادن به این موضوع برداشت و با صندوق نوآوری و شکوفایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تفاهم‌نامه‌ای در زمینه حمایت از طرح‌های دانش بنیان منعقد کرد. 

دهقانی بیان کرد: لذا در این راستا به طرح‌های دانش بنیانی که نیازمند منابع مالی باشند با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تسهیلات ارائه می‌شود و تسهیلات ارائه شده نیز سقف مشخصی ندارد.

 مدیرعامل صندوق بیمه فعالیت‌های معدنی کشور همچنین گفت: برای حمایت از طرح‌های استار‌تاپی ایمینو نیز می‌توانیم پس از این‌که طرح به مرحله تجاری‌سازی رسید مدیریت ریسک طرح به صندوق بیمه فعالیت‌های معدنی منتقل شود تا اطمینان برای سرمایه‌گذاران در بخش معدن ایجاد شود بدین معنا که صندوق پروژه را بیمه می‌کند. 

در پایان این نشست تفاهم‌نامه‌ای میان مرکز نوآوری معادن و صنایع معدنی ایران (ایمینو) و صندوق بیمه فعالیت‌های معدنی به امضا رسید.

 

 

 

ارسال نظر