شناسه خبر: 18730

روسیه پس از بازار اروپا، حالا بازار چین را هم در موضوع گاز بطور کامل از ایران گرفت

به گزارش اقتصادنگار به نقل از راشاتودی، صادرات گاز خط‌لوله‌ای روسیه به چین دربازه ژانویه تا آگوست ۲۰۲۱ بیش از ۲.۷ برابر شده و به ۴.۷۳ میلیون تن رسیده است. طبق اعلام غول انرژی دولتی روسیه، گازپروم، تقاضای گاز چین پتانسیل رشد خیره‌کننده‌ای دارد.

اداره کل گمرک چین اعلام کرد در ۸ ماه ابتدایی امسال چین ۸۳۷.۳۲ میلیون دلار بابت گاز روسیه پرداخت کرده که این ۹۸.۹۴ درصد بیشتر از بازه مشابه سال گذشته است.

طبق اعلام این اداره ترکمنستان همچنان برترین صادرکننده گاز به چین باقی مانده است و امسال ۱۵.۹۵ میلیون تن گاز به قیمت ۴.۲ میلیارد دلار به چین فروخته است. از نظر حجم صادرات روسیه در جایگاه دوم قرار دارد و به دنبال آن قزاقستان با ۳.۱۷ میلیون تن (۷۲۳ میلیون دلار) و میانمار با ۲.۰۱ میلیون تن (به مبلغ گران‌تر ۹۲۲ میلیون دلار) در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

از نظر واردات ال‌ان‌جی (گاز مایع شده طبیعی) در بازه ژانویه تا آگوست برترین تأمین‌کننده چین استرالیا با ۲۰.۵۲ میلیون تن یا ۸.۴۷ میلیارد دلار بوده است و به دنبال آن قطر، مالزی و آمریکا قرار دارند. روسیه با ۲.۶۷ میلیون تن یا ۱.۲۳ میلیارد دلار صادرات ال‌ان‌جی در رتبه ششم برترین تامین‌کنندگان چین قرار دارد/مهر

 

ارسال نظر