شناسه خبر: 18766

پکن استفاده بین مرزی از یوان را گسترش می‌دهد

بانک مرکزی چین اعلام کرد قصد دارد به طور یکنواخت و هوشیارانه بین‌المللی کردن ارز خود را گسترش دهد.

به نقل از راشا تودی، این بانک قول داده نظارت بر جریان سرمایه بین مرزی را تقویت کرده و جلوی خطرات ساختاری را بگیرد.

طبق اطلاعیه بانک مرکزی چین، انتظار می‌رود قرارداد همکاری اقتصادی منطقه‌ای، روابط تجاری بین کشورهای منطقه آسیا پاسفیک را تقویت کند و فرصت‌های بیشتری برای استفاده از یوان در پرداخت‌های دو جانبه و سرمایه‌گذاری‌ها به وجود بیاید.

این قرارداد در اواخر 2020 در یک اجلاس مجازی بین کشورهای مجمع کشورهای جنوب شرق آسیا و به میزبانی ویتنام بسته شد. دولت چین بر اساس توسعه سریع تجارت کالا با یوان، به دنبال افزایش استفاده از ارز خود در تجارت الکترونیکی بین مرزی است.

بانک مرکزی چین همچنین اعلام کرد قصد دارد فرصت‌های بیشتری برای سرمایه‌گذاری با یوان به دست آورد و زیرساخت‌های لازم را برای همکاری ارزی با سایر کشورها ایجاد خواهد کرد.

پرداخت‌های بین‌المللی که در 2020 با یوان انجام شده به 28.39 تریلیون یوان (4.39 تریلیون دلار) می‌رسد که 44.3 درصد نسبت به سال قبل از آن افزایش دارد. به علاوه، پرداخت‌های بین المللی انجام شده با یوان 46.2 درصد از کل پرداخت‌های بین‌المللی در سراسر جهان را تشکیل می‌دهد که به بالاترین رقم رسیده است.

پکن از 2009 تلاش دارد نفوذ یوان در سراسر دنیا را افزایش دهد تا وابستگی به دلار آمریکا در تجارت و سرمایه‌گذاری کاهش یابد. چین همچنین قصد دارد موقعیت دلار به عنوان ارز ذخیره برتر دنیا را به چالش بکشد.

 

ارسال نظر