شناسه خبر: 18960

پیشنهاد یک کارشناس برای ساماندهی بازار ارز

یک کارشناس بازار ارز گفت: سیاستی که برای ساماندهی بازار ارز باید در دستور کار دولت قرار گیرد از بین بردن ویژه خواری و رانت با یکسان سازی نرخ ارز است.

به گزارش اقتصاد نگار؛ اصغر سمیعی رئیس کل اسبق کانون صرافان در کلاب هاوس  خبرآنلاین با موضوع چرا بازارهای ارز، طلا و بورس این روزها زیاد نوسان دارند؟ برای تشریح وضعیت وضعیت بازار ارز ایران مثالی را به کار برد تا روشن کند چه اتفاقی در این بازار در حال رخ دادن است و گفت : فرض کنید ما قصد داریم شربتی را درست کنیم و مقدار مشخصی شکر و آب در اختیار داریم ، در این فضا آشپز مشغول آماده کردن شربت می‌شود و دیگ بزرگی را مهیا می کند و شکر و  را در آن می ریزد  و شعله آتش را روشن می‌کند.حالا شیر آب را باز می‌کند و داخل دیگ می‌گیرد اما ماجرا اینجاست که دیگر شیر آب را نمی بندد و حجم آب لحظه به لحظه در این دیگ افزایش می یابد؛ این آب در حقیقت همان نقدینگی ریالی است که مکرر به اقتصاد ایران پمپاژ می‌شود.

وی ادامه داد: دست‌اندرکاران وقتی می بینند شربت بی‌مزه های آماده شده است، بخشی از این شربت را به صورت مجزا برای مهمانان ویژه به اسم ارز ۴۲۰۰ تومانی و بخشی را به اسم ارز نیمایی و غیره بر می‌دارند اما در نهایت دیگ پر از آب شده و شربت دیگر مزه‌ای برای همه ندارد.

به گفته وی در حقیقت اولین اقدام برای اصلاح این ساختار بستن شیر آب یا توقف پمپاژ نقدینگی به اقتصاد است.

وی ادامه داد: در این شرایط حتی وقتی سرآشپز دیگری مسئول ادامه کار شود نیز بحران حل نخواهد شد .او هر برنامه‌ای برای غلیظ شدن شربت به کار می‌گیرد بی‌فایده از چرا که همچنان شیر آب باز است و کسی تذکر نمی‌دهد که باید مسیر این آب ورودی به دیگ متوقف شود.

به گفته وی خلق پول در اقتصاد به همین معناست و برایحل بحران باید ابتدا مسیر پمپاژ نقدینگی را متوقف کرد و از سوی دیگر شربت‌های فریز شده یا همان ارز ۴۲۰۰ تومانی و ارز نیمایی و ارزهای دیگر را به بازار اضافه کرد تا یکسان سازی نرخ‌ها در بازار اتفاق بیفتد.

وی افزود: این اقدام به معنای حذف رانت‌های غیر هدفمند در اقتصاد است، در این مسیر لازم است تیم مذاکره کننده برای آزادسازی ارز های بلوکه شده ایران در سراسر جهان وارد عمل شود و از همه این کارها ضروری تر و آسانتر است البته پیش‌گیری از نوسانات و تلاطمات در بازار ارز نیز باید در دستور کار قرار گیرد.

 

ارسال نظر