شناسه خبر: 19020

لابی سنگین مافیا برای ورود محموله لوازم خانگی شرکت آلمانی به بازار نتیجه داد؟

سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی در خصوص لوازم خانگی دپو شده در گمرک، با نام تجاری بوش گفت: در شورای حل اختلاف گمرک مصوب شده که این کالاها مرجوع شود اما متأسفانه با لابی‌های صورت گرفته شاهدیم که گویا قرار است این کالاها وارد بازار شود.

به گزارش اقتصاد نگار «محمدرضا پور ابراهیمی» در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما با بیان اینکه حوزه اقتصاد کشور زیر سایه نبود سند استراتژیک توسعه اقتصادی قرار گرفته است افزود: وجود نداشتن سند استراتژیک توسعه در اقتصاد کشور، بر بخش‌های زیادی از حوزه اقتصاد کشور سایه افکنده است.

وی با اشاره به اینکه در صنعت لوازم خانگی از مزیت‌های خوبی برخورداریم بیان کرد: دانش تخصصی، نیروی کار و مهارت لازم از جمله مزیت‌های موجود در این حوزه به حساب می‌آید، ولی به نظر می‌رسد برخی راهبرد‌های بزرگ که در بهره‌گیری از ظرفیت‌های لازم برای مشارکت با کشور‌های دیگر و شرکت‌های منطقه‌ای و جهانی می‌تواند ما را در حد و استاندارد‌های منطقه به عنوان تولیدکننده معتبر مطرح کند از خلأ‌های اصلی ما به حساب می‌آید.

 بازار لوازم خانگی تشنه قانونی محکم است

سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی گفت: کالا‌های تَه‌لنجی، تعاونی مرزنشینان و قاچاق، پای ثابت بازار ایران است.

«حمیدرضا غزنوی» افزود: در ماه‌های گذشته شورای سیاست‌گذاری لوازم خانگی در وزارت صنعت تشکیل و پنج انجمن تولیدکننده عضو آن شورا شدند. به لطف تشکیل این شورا، اولین سند استراتژی لوازم خانگی منتشر شده است.

وی ادامه داد: در این سند، سهم SKD ،CKD و CBU مشخص شده است؛ ولی مهم‌تر از همه، موضوع کالای نیمه‌منفصله یا همان کالا‌های SKD، نیازمند تعیین تکلیف است. کالا‌های ته‌لنجی، تعاونی مرزنشینان و قاچاق در بازار ایران فعالیت زیادی دارد در واقع هیچ کالایی نیست که در ایران بخواهید و پیدا نکنید.

سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی بیان کرد: در این شرایط اگر تولیدکننده‌ای بخواهد بازار خود را در کشور از دست بدهد هرگز به بازار ایده‌آل و انبوه نمی‌رسیم؛ بنابراین ما نیازمند قانون محکم هستیم.

حمیدرضا غزنوی گفت: به نظر می‌رسد مجلس باید با قید فوریت به موضوع ورود کند و برای حمایت از تولیدکنندگان لوازم خانگی و بهره‌مندی از یک استراتژی بلندمدت در این صنعت، قوانین وضع کند تا تکلیف تولیدکنندگان روشن شود.

معاون امور صنایع وزارت صمت در ارتباط زنده تلفنی با این برنامه گفت: در چهار ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل، 40 درصد رشد تولید لوام خانگی در کشور به ثبت رسیده، این در حالی است که آمار یاد شده در سال 99 نسبت به سال 98 با 70 درصد افزایش تولید ثبت شده است.

 «مهدی صادقی نیارکی» ادامه داد: به استناد احکام دائمی تولید و توسعه، دولت فقط می‌تواند موانع تعرفه‌ای داشته باشد و ضوابط فنی ایجاد نماید؛ ممنوعیت واردات براساس احکام دائمی امکان‌پذیر نیست.

وی بیان کرد: آنچه باید تعیین تکلیف شود بحث تقنینی است که به حمایت از تولید داخل اشاره دارد. در حال حاضر حدود 20 میلیون ظرفیت تولیدی داریم که در زمین نصب شده یعنی پروانه‌های بهره‌برداری می‌باشد که برای افزایش تولید تعیین و تعبیه شده است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در بخش دیگری در خصوص این گفته آقای صادقی نیارکی گفت: در بخش حمایت از تولید دو مشکل وجود دارد؛ بحث وجود کالا‌های قاچاق در بازار کشور مانع از بهره‌برداری کامل از ظرفیت‌های موجود در حوزه تولید کالای داخلی می‌شود.

محمدرضا پور ابراهیمی افزود: قانون جدید مبارزه با قاچاق کالا و ارز که پس از سه سال در کمیسیون اقتصادی مجلس مورد بررسی قرار گرفت و سپس تصویب شد، قرار است هفته آینده ابلاغ شود و با ابلاغ آن، بخش عمده چالش‌های ما در حوزه قاچاق کالا از نیمه دوم سال برطرف خواهد شد.

پور ابراهیمی تصریح کرد: به دلیل اهمیت موضوع حمایت از تولید، سال 97 حدود هزار و 400 قلم کُد ممنوعیت واردات گرفته‌ایم که بخش عمده این اقلام در کشور، تولید داخل شده است. در واقع حمایت از تولید و ممنوعیت واردات، دو سه فصل مجزا هستند که باید به آن رسید و پرداخت.

غزنوی سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی در خصوص لوازم خانگی دپو شده در گمرک با نام تجاری بوش گفت: مافیای لوازم خانگی مانند یک اژد‌های هفت سر است که هر بار از یک جا سر می‌زند. این کالا‌ها جزء اقلامی است که تا آبان سال 99 به طور رسمی وارد گمرک شده و در شورای حل اختلاف گمرک مصوب شده که این کالا‌ها با توجه به منبع ارز و زمان ثبت سفارش‌ها مورد ممنوعیت قرار گرفته و در نهایت تصمیم به مرجوع شدن کالا‌ها گرفته شده، اما متأسفانه با لابی‌های صورت گرفته شاهدیم که گویا قرار است این کالا‌ها وارد بازار شود.

 

ارسال نظر