شناسه خبر: 19042

ادامه تورم در آمریکا با فشار ناشی از زنجیره تأمین و موج جدید کرونا

شاخص قیمت تولیدکننده در آمریکا که متوسط قیمت کالاها وخدمات را در این کشور نشان می‌دهد طی ماه اوت به طور قابل توجهی جهش یافت و بیشترین افزایش سالانه خود را در حدود ۱۱ سال اخیر ثبت کرد.

به گزارش اقتصاد نگار به نقل از رویترز، شاخص قیمت تولید کننده در آمریکا که متوسط قیمت کالاها وخدمات را در این کشور نشان می‌دهد طی ماه اوت به طور قابل توجهی جهش یافت و بیشترین افزایش سالانه خود را در حدود 11 سال اخیر ثبت کرد.

این افزایش نشان می‌دهد که تورم بالا احتمالاً برای مدتی ادامه خواهد داشت چرا که همه گیری بی‌وقفه کرونا همچنان به زنجیره‌های تأمین فشار می‌آورد.

داده‌های دیگری که روز جمعه منتشر شد حکایت از میزان تقاضای بالا و محدودیت‌های شدید عرضه در آمریکا دارد و نشان می‌دهد سرعت انباشت موجودی عمده فروشان در ماه ژوئیه کند شده است. نسبت به هفت سال گذشته، در حال حاضر کمترین مدت برای خالی شدن قفسه کالاهای عمده فروشان زمان لازم است.

ویل کامپرنول، اقتصاددان ارشد مؤسسه مالی FHN Financial در نیویورک در این باره می‌گوید: تنگناهای زنجیره تامین، طولانی‌تر و شدیدتر از آنچه در ابتدای امسال پیش بینی می‌شد، ادامه داشته است و کمبود نیروی کار از مهمترین مسائلی است که تولیدکنندگان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. این بدان معناست که تورم قیمت مصرف کننده احتمالاً مدتی بالا خواهد بود.

وزارت کار آمریکا نیز اعلام کرد که شاخص قیمت تولیدکننده برای تقاضای نهایی طی ماه گذشته پس از دو افزایش ماهانه 1.0 درصدی 0.7 درصد افزایش یافت. این افزایش با پیشرفت 0.7 درصدی خدمات پس از جهش 1.1 درصدی در ماه ژوئیه انجام شد.

افزایش 1.5 درصدی خدمات تجاری، که تغییرات حاشیه‌های سود دریافت شده توسط عمده فروشان و خرده فروشان را اندازه گیری می‌کند، دو سوم از افزایش گسترده قیمت خدمات را به خود اختصاص داده است. قیمت کالاها پس از صعود 0.6 درصدی در ماه ژوئیه 1.0 درصد افزایش یافت و مواد غذایی 2.9 درصد افزایش یافت.

بر اساس این گزارش، قیمت حمل و نقل و انبارداری نیز در آمریکا 2.8 درصد افزایش یافت.

موج اخیر کرونای دلتا در جهان تولید را در کارخانه‌های جنوب شرقی آسیا که تامین کنندگان اصلی مواد اولیه برای تولید در ایالات متحده هستند، مختل کرده است. تراکم در بنادر چین نیز بر فشار روی زنجیره‌های تأمین در ایالات متحده افزوده است.

در 12 ماه منتهی به اوت، شاخص قیمت تولیدکننده8.3 درصد شتاب گرفت که بزرگترین افزایش سالانه از نوامبر 2010 محسوب می‌شود. در ماه ژوئیه نیز این شاخص شاهد افزایش 7.8 درصد بوده است.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر