شناسه خبر: 19226

صنوف متخلف را بشناسید

 معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت (صمت) استان تهران از معرفی بیش از ۵۰۰۰ واحد صنفی به تعزیرات طی مرداد ماه خبر داد و گفت که بیشترین تخلفات به ترتیب مربوط به نان، گوشت مرغ و شکر بوده است.

به گزارش اقتصاد نگار؛ سعید محمدی پور در گفت‌وگو با ایسنا، از انجام ۷۵ هزارو ۷۵۸ مورد بازرسی از صنوف تهرانی در مرداد ماه امسال خبر داد و گفت: از تعداد بازرسی‌های صورت گرفته برای ۵۴۵۴ واحد صنفی که ارزش تخلفات آن‌ها بیش از ۱۱ هزار و ۴۸۳ میلیون تومان بوده پرونده تشکیل و به مراجع تعزیری ارسال شده است.

به گفته وی بیشترین تخلفات مربوط به ترتیب  نان، گوشت مرغ، و شکر بوده و صنوف مواد غذایی و پروتئینی و نانوائی بیشترین صنوف مورد بازرسی بوده‌اند.

محمدی پور همچنین از دریافت ۲۵۰۰ مورد شکایت از طریق سامانه ۱۲۴ طی مرداد ماه خبر داد که از این تعداد ۱۴۷۰ مورد تلفنی و ۱۰۴۰ مورد حضوری و کتبی بوده است.

به گفته وی از این تعداد شکایت دریافتی بالغ بر ۱۲۵۰ فقره آن متخلف بودند که پس از بررسی و تشکیل پرونده، مراتب به سازمان تعزیرات حکومتی ارسال شده است.

چگونه شکایت کنیم؟

به گزارش ایسنا، مردم می‌توانند با مراجعه به ستاد خبری سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها و شهرستان‌های تابعه شکایت خود را تنظیم کنند یا از طریق تلفن (۱۲۴)، پورتال سازمان حمایت به نشانی الکترونیکی www.cppo.ir، سایت (۱۲۴.ir) و اپلیکیشن آپ شکایت خود را مطرح کنند.

طبق قانون نظام صنفی، گران‌فروشی، کم‌فروشی، تقلب،  احتکار،  عرضه خارج از شبکه، عدم اجرای ضوابط قیمت‌گذاری و توزیع، فروش اجباری، ‌عدم درج قیمت و عدم صدور صورتحساب ازجمله مهم‌ترین تخلفات صنفی است.

همچنین بر اساس قانون صنفی باید درآمدهای ناشی از جریمه‌های دریافتی به حساب خزانه واریز ‌شود و معادل آن در بودجه‌های سنواتی منظور و توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت پس از تأمین بار مالی ماده (۴۴) این قانون به‌طور مساوی در اختیار سازمان تعزیرات حکومتی، اتاق اصناف ایران و وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار ‌گیرد تا در اجرای این قانون هزینه کنند، اما اتاق اصناف بارها نسبت به دریافت نکردن این بودجه گلایه کرده است.

انتهای پیام

 

ارسال نظر